Calendar




Subscribe to College Calendar (for Outlook or Google Calendar)

2017 Term Dates And Public Holidays
2018 Term Dates And Public Holidays


Tue 21 Nov 17
19:00-20:00
Prep Carol Service

Wed 22 Nov 17
19:00-20:00
Prep Carol Service

Sun 26 Nov 17
Christ the King

Sun 26 Nov 17
7:00
Gr 9 Activities Week
Depart

Sun 26 Nov 17
18:30-19:00
No Service

Mon 27 Nov 17
7:00-17:00
Grade 8 "Big Ideas" Outing

Mon 27 Nov 17
8:00-12:30
Grade 11 Activities

Mon 27 Nov 17
9:00
Grade 9 Activity WeeK

Mon 27 Nov 17
10:30-12:00
Museum Tea
Museum

Tue 28 Nov 17
8:00-12:00
Grade 8 Activities

Tue 28 Nov 17
8:00-12:30
Grade 11 Activities

Tue 28 Nov 17
15:30-17:00
Investment Committee Meeting
Principal's Study

Wed 29 Nov 17
8:00-12:00
Grade 8 Activities

Wed 29 Nov 17
8:00-12:30
Grade 11 Activities

Thu 30 Nov 17
8:00-12:00
Grade 8 Activities

Thu 30 Nov 17
8:00-12:30
Grade 11 Activities

Thu 30 Nov 17
11:00-17:00
Gr 9 Activities Week Return

Fri 1 Dec 17
7:50-8:15
House meetings

Fri 1 Dec 17
8:20-9:20
College Carol Service

Fri 1 Dec 17
9:20-9:30
Assembly - end of term 4

Sat 2 Dec 17
6:00-13:00
Departure to Schools Boat Race
Kowie River_ Port Alfred, EC

Sun 3 Dec 17
Advent 1

Fri 8 Dec 17
6:00-17:00
Schools Boat Race
Kowie River_ Port Alfred, EC

Sun 24 Dec 17
Christmas Eve

Mon 25 Dec 17
8:30-9:30
Christmas Day - Eucharist

Sun 31 Dec 17
8:00-9:00
First Sunday After Christmas

Sun 7 Jan 18
8:00-9:00
First Sunday after Epiphany

Mon 8 Jan 18
6:00-13:00
Rowing: January Camp (Seniors)
Buffelsjag Dam, Swellendam

Mon 8 Jan 18
9:30-13:00
1st XI Cricket KZN Festival
Kearsney

Tue 9 Jan 18
6:30-13:00
Rowing: January Camp (Rest of Club)
Buffelsjag Dam, Swellendam

Sat 13 Jan 18
8:00-19:00
Pre-season Waterpolo Camp (u14/u15/open)
Bishops

Sun 14 Jan 18
8:00-9:00
Second Sunday after Epiphany

Sun 14 Jan 18
18:00-21:00
Staff welcoming function
Principal's Residence

Mon 15 Jan 18
8:00-14:00
Staff Conference

Mon 15 Jan 18
17:30-18:00
Principal's address to New Boarders' Parents
Memorial Theatre

Mon 15 Jan 18
18:15-20:00
New Boarders Parents Reception
Principal's garden

Tue 16 Jan 18
7:45-16:30
New Boy Programme

Tue 16 Jan 18
15:00-21:30
Cricket 1st XI vs Churchie (Aus) D/N 45 overs
Frank Reid

Tue 16 Jan 18
17:00-17:40
Talk by Principal to New Parents (Dayboys)
Memorial Theatre

Wed 17 Jan 18
7:50
New Boy Programme continued

Wed 17 Jan 18
7:50-9:00
Eucharist and Assembly

Wed 17 Jan 18
9:00-9:30
Cheerleading Practice

Wed 17 Jan 18
9:40-10:10
House meetings

Wed 17 Jan 18
17:30-18:30
Mallett House Committee

Wed 17 Jan 18
18:00-19:00
Kidd House Comm
Kidd

Thu 18 Jan 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 18 Jan 18
18:00-21:00
School House Clifton trip

Fri 19 Jan 18
7:50-8:10
Assembly

Fri 19 Jan 18
14:00-17:00
Senior Waterpolo trials
New Pool

Fri 19 Jan 18
14:00-17:00
Junior Waterpolo trials
Old Pool

Fri 19 Jan 18
17:00-20:00
White House Family Braai
White House Quad

Fri 19 Jan 18
17:30-19:30
Birt Grade 8 Family Picnic
Oaks Pavillion

Fri 19 Jan 18
17:30-20:30
Ogilvie Mentee/Mentor Braai
Ogilvie

Fri 19 Jan 18
17:30-21:00
Kidd Mentor Mentee Braai
Frank Reid

Fri 19 Jan 18
18:00-19:30
Founders Cocktail Party
Founders Quad

Fri 19 Jan 18
18:00-20:00
Gray House Grade 8 & 12 Family braai

Sat 20 Jan 18
5:30-16:00
Elgin Regatta
Eikenhof Dam, Elgin

Sat 20 Jan 18
9:00-13:00
Tennis tournament (Internal)
Bishops

Sat 20 Jan 18
9:30-17:00
Cricket vs Paarl Gym. 1st, 2nd, 15A, 14A
Bishops

Sat 20 Jan 18
12:00-17:00
Sailing - ZVYC Club Championships
Zeekoe Vlei

Sun 21 Jan 18
8:00-9:00
Third Sunday after Epiphany

Sun 21 Jan 18
9:00-15:00
Mallett House Gr 8 and 12 outing and braai
Mallett House

Sun 21 Jan 18
13:00
Of Mice and Men Final Auditions
Memorial Theatre

Sun 21 Jan 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 22 Jan 18
7:50-8:10
House Chapel - Founders

Mon 22 Jan 18
12:40-13:30
The Historical bench
K2

Mon 22 Jan 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 22 Jan 18
16:00-17:30
Buildings and Grounds Committee

Mon 22 Jan 18
18:30-19:30
Birt House Committee Meeting
Birt Reading Room

Tue 23 Jan 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Tue 23 Jan 18
19:00-20:30
Public Speaking Society
K8

Wed 24 Jan 18
12:45-13:25
Leadership Portfolio Committee Meetings

Wed 24 Jan 18
15:45-18:00
Basketball
Mallett

Wed 24 Jan 18
17:00-19:00
Parents' Association AGM
Woodlands Pavilion

Wed 24 Jan 18
17:00-21:00
SACS Night League Waterpolo
SACS

Wed 24 Jan 18
17:30-20:30
Founders House Clifton trip
Clifton 4th Beach

Thu 25 Jan 18
13:45-14:30
African Relations Society
Library

Thu 25 Jan 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 25 Jan 18
19:30-21:15
Dance Society
Mallett Centre

Fri 26 Jan 18
14:00-19:00
Waterpolo vs Red/West
Away

Fri 26 Jan 18
15:30-18:30
Cricket vs Paarl Boys

Fri 26 Jan 18
16:00-21:00
Birt Safari
Camps Bay Beach

Sat 27 Jan 18
VLC Regatta (all U14s and U15s)
Germiston Lake, JHB

Sat 27 Jan 18
8:00-13:00
Waterpolo vs Red/West
Away

Sat 27 Jan 18
9:00-17:00
Cricket vs Paarl Boys

Sun 28 Jan 18
8:00
Fourth Sunday after Epiphany

Sun 28 Jan 18
8:00
Gr 8 Camp Departs

Sun 28 Jan 18
12:00-17:00
Simply Blue Camp

Sun 28 Jan 18
18:30-19:00
Boarders Service - Prep & College

Mon 29 Jan 18
7:50-8:10
House Chapel - School

Mon 29 Jan 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 29 Jan 18
18:00-21:00
Heads of House Leadership Workshop
Library

Tue 30 Jan 18
12:40-13:30
Lingua Franca

Tue 30 Jan 18
14:00
Gr 8 Camps Return

Wed 31 Jan 18
12:30-15:00
Blood Donors Clinic
Old Gym

Wed 31 Jan 18
17:00-21:00
SACS Night League Waterpolo
SACS

Wed 31 Jan 18
17:30-18:15
New Boy Welcoming Service
Memorial Chapel

Wed 31 Jan 18
18:30-20:00
New Boy Parents' Reception
Frank Reid Pavilion

Thu 1 Feb 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 1 Feb 18
14:30-15:15
Leadership Talk
Memorial Theatre

Thu 1 Feb 18
16:00-18:00
Athletics: Relay Sports
Lutgensvale

Thu 1 Feb 18
18:00-19:15
Global Issues Network
B3

Thu 1 Feb 18
19:30-21:00
Philosophy Society
Lab B3

Fri 2 Feb 18
7:50-8:10
Assembly

Fri 2 Feb 18
14:00-19:00
Waterpolo vs RBHS
Bishops

Fri 2 Feb 18
15:30-18:30
Cricket vs Wynberg

Fri 2 Feb 18
18:30-23:00
School House Cabaret
School quad

Sat 3 Feb 18
5:30-16:00
Harvest Regatta
Eikenhof Dam, Elgin

Sat 3 Feb 18
8:00-13:00
Waterpolo vs RBHS
Bishops

Sat 3 Feb 18
9:30-17:30
Cricket vs Wynberg

Sat 3 Feb 18
11:30-17:00
Sailing - Southern Charter Classics 3
Hermanus Yacht Club

Sat 3 Feb 18
18:30-23:00
School House Cabaret
School House quad

Sun 4 Feb 18
8:00
Fifth Sunday after the Epiphany - Education Sunday

Sun 4 Feb 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 5 Feb 18
7:50-8:10
House Chapel - White

Mon 5 Feb 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Librabry

Mon 5 Feb 18
15:30-18:00
Athletics: Heats Week
Lutgensvale

Mon 5 Feb 18
19:30-21:00
Ten Club

Tue 6 Feb 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Tue 6 Feb 18
12:40-13:30
Forum

Tue 6 Feb 18
15:30-18:00
Athletics: Heats Week
Lutgensvale

Tue 6 Feb 18
18:00-21:00
Cricket 1st XI vs Rondebosch T20 D/N
Frank Reid

Wed 7 Feb 18
7:00
Buffalo and Selborne Regattas (all U16s and Opens)
Buffalo River, East London

Wed 7 Feb 18
8:15-15:15
Grade 9 Life Science Field Trip

Wed 7 Feb 18
15:00-17:00
Finance and Risk Committee

Wed 7 Feb 18
15:30-17:30
Athletics: Heats Week
Lutgensvale

Wed 7 Feb 18
17:00-21:00
SACS Night League Waterpolo
SACS

Thu 8 Feb 18
13:45-14:30
African Relations Society
Library

Thu 8 Feb 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 8 Feb 18
15:30-16:30
Athletics: Heats Week
Lutgensvale

Thu 8 Feb 18
18:30-20:30
Mallett House Parent Reception
Mallett House

Thu 8 Feb 18
19:30-21:30
Field and Stream Society talk
Library

Thu 8 Feb 18
19:45-21:15
Dance Society
Herschel

Fri 9 Feb 18
8:00
Squash team leave for St Andrews Bloem Festival

Fri 9 Feb 18
17:00-19:30
Mallett House boys' braai
Mallett House

Sat 10 Feb 18
8:00-13:00
Athletics: Sports Day
Lutgensvale

Sat 10 Feb 18
13:00-15:00
White House Sports Day Lunch
White House Quad

Sat 10 Feb 18
13:00-15:00
School House Sports Day Lunch
School House quad

Sat 10 Feb 18
13:00-15:00
Founders' Sports Day Lunch
Founders Quad

Sun 11 Feb 18
8:00
Transfiguration Sunday

Sun 11 Feb 18
14:00
Squash team return from St Andrews Bloem Festival

Sun 11 Feb 18
16:00
Buffalo & Selborne Regatta returns

Sun 11 Feb 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 12 Feb 18
7:50-8:10
House Chapel - Gray

Mon 12 Feb 18
8:30-12:00
Grade 12 History Field trip to Cape Town (Heritage)

Mon 12 Feb 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Librabry

Mon 12 Feb 18
15:45-16:45
Inter House Swimming Gala Heats
Old Pool

Mon 12 Feb 18
15:45-19:00
Cricket Inv XI vs Pro Coach (UK) T20
Oaks

Mon 12 Feb 18
15:45-21:30
Cricket 1st XI vs Yorkshire Academy D/N 45 overs
Frank Reid

Tue 13 Feb 18
12:45-13:30
Games Committee
N2

Tue 13 Feb 18
15:45-18:00
Cricket U/14B vs Devon Girls T20
Oaks

Tue 13 Feb 18
17:00

Tue 13 Feb 18
17:30-18:30
Grade 8 Parents Academic Information Evening

Tue 13 Feb 18
18:30-20:00
Grade 8 Parents' Social
Heatlie Pavilion

Wed 14 Feb 18
7:50-8:20
Ash Wednesday
Memorial Chapel

Wed 14 Feb 18
12:45-13:30
Guest Performers Concert
Hyslop Hall

Wed 14 Feb 18
15:45-18:00
Basketball
Mallett

Wed 14 Feb 18
15:45-21:00
Cricket 1st XI vs Hursterpoint (UK) D/N 45 overs
Frank Reid

Wed 14 Feb 18
17:00-21:00
SACS Night League Waterpolo
SACS

Thu 15 Feb 18
7:15-17:30
Grade 12 Geomorphology Field trip

Thu 15 Feb 18
12:00-17:00
14A Waterpolo Pitcairn Tournament
Reddam

Thu 15 Feb 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 15 Feb 18
14:30-15:15
Grade 11 Leadership Talk
Memorial Theatre

Thu 15 Feb 18
15:30-17:00
Swimming Individual Gala
Rondebosch

Thu 15 Feb 18
18:00-21:00
Kidd Grade 9 Dinner
Kidd

Thu 15 Feb 18
18:30-21:00
Ogilvie Parents Cocktail Party
Woodlands Pavilion

Thu 15 Feb 18
20:00-21:00
International Society
Heatlie Pavilion

Fri 16 Feb 18
7:50-8:10
Assembly

Fri 16 Feb 18
9:30-17:30
Cricket vs Grey HS. 1st XI, 2nd XI, U/14A
Bishops

Fri 16 Feb 18
14:00-19:00
Waterpolo vs PRG
Away

Sat 17 Feb 18
5:30-16:00
Western Cape Rowing Championships
TBC

Sat 17 Feb 18
8:00-13:00
Waterpolo vs Paul Roos
Away

Sat 17 Feb 18
9:30-18:00
Cricket 1st XI vs Worksop College (UK)
Frank Reid

Sun 18 Feb 18
Interact Fun Frenzy Event
Woodlands Pavilion and surrounding fields

Sun 18 Feb 18
8:00-9:00
Lent 1

Sun 18 Feb 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 19 Feb 18
7:50-8:10
House Chapel - Ogilvie

Mon 19 Feb 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 19 Feb 18
15:45-16:45
Inter House Swimming Gala Heats
Old Pool

Mon 19 Feb 18
16:00-18:00
Council Meeting

Tue 20 Feb 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Tue 20 Feb 18
15:45-21:00
Cricket U/14 Inv XI vs Warwickshire Girls D/N 40 overs
Frank Reid

Tue 20 Feb 18
17:45-18:45
Matric Parents' Information Meeting
Memorial Theatre

Tue 20 Feb 18
18:45-20:30
Matric Parents' Social
Westwoods' garden

Tue 20 Feb 18
19:00-20:30
Public Speaking Society
K8

Wed 21 Feb 18
7:00
Special TT

Wed 21 Feb 18
7:50-8:45
Mid-term Eucharist

Wed 21 Feb 18
12:45-13:30
Sustainable Development Matric Leadership Portfolio Meeting
B3

Wed 21 Feb 18
15:45-18:00
Basketball
Mallett

Wed 21 Feb 18
17:00-21:00
SACS Night League Waterpolo
SACS

Wed 21 Feb 18
18:00-19:15
GIN Evening meeting

Thu 22 Feb 18
6:00-22:30
Rowing: 1st VIII returns from SA Champs
Roodeplaat, Pretoria

Thu 22 Feb 18
8:30-15:15
Grade 11 Life Sciences Field Trip

Thu 22 Feb 18
13:00
2nd Team St Andrew's Tournament Waterpolo- depart
Grahamstown

Thu 22 Feb 18
13:45-14:30
African Relations Society
Library

Thu 22 Feb 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 22 Feb 18
15:30-17:00
Swimming Relay Gala
Paarl Boys

Thu 22 Feb 18
17:00-21:00
Maths Society Meeting
Library

Thu 22 Feb 18
18:00-21:00
Gray House Parents Reception

Fri 23 Feb 18
7:30-12:00
Experience Bishops for Bishops Prep boys

Fri 23 Feb 18
12:00-21:00
St Andrew's Shield u19 Tournament
Grahamstown

Fri 23 Feb 18
14:00-19:00
Waterpolo vs Wynberg
Bishops

Fri 23 Feb 18
15:45-19:00
Cricket vs SACS

Fri 23 Feb 18
18:00-22:00
Fencing Function
Ogilvie

Sat 24 Feb 18
8:00-13:05
Waterpolo vs Wynberg
Bishops

Sat 24 Feb 18
9:30-18:00
Cricket vs SACS

Sun 25 Feb 18
8:00-9:00
Lent 2

Sun 25 Feb 18
16:00
2nd Team St Andrew's Tournament Waterpolo - return

Sun 25 Feb 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 26 Feb 18
7:50-8:10
House Chapel - Kidd

Mon 26 Feb 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 26 Feb 18
12:45-13:35
Grade 10 Exchange application day
G2

Mon 26 Feb 18
15:45-16:45
Inter House Swimming Gala Heats
Old Pool

Mon 26 Feb 18
18:00-19:00
Science Cafe
Library

Mon 26 Feb 18
19:30-21:00
Ten Club

Tue 27 Feb 18
15:30-17:00
Investment Committee Meeting

Wed 28 Feb 18
9:00
Independent Cricket Schools Festival, 1st XI, St Albans depart
St Albans

Wed 28 Feb 18
14:00-17:30
Athletics: Triangular
RBHS

Wed 28 Feb 18
17:00-18:30
Parents' Association Meeting

Wed 28 Feb 18
17:00-21:00
SACS Night League Waterpolo
SACS

Thu 1 Mar 18
7:00-22:30
South African Schools Rowing Championships
Roodeplaat Dam , Pretoria

Thu 1 Mar 18
12:00
Jeppe/Kes/Parktown Waterpolo Tournaments U14, U15 1st team departs
Johannesburg

Thu 1 Mar 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 1 Mar 18
14:30-15:15
Grade 11 Leadership Talk
Memorial Theatre

Thu 1 Mar 18
15:30-17:00
Swimming Individual Gala
Settlers

Thu 1 Mar 18
15:45-17:30
Inter House Short Distance Gala
Old Pool

Thu 1 Mar 18
18:00-19:15
Philosophy Society
Lab B3

Thu 1 Mar 18
18:00-20:00
Kidd Parents Reception
Kidd

Thu 1 Mar 18
18:00-20:30
Birt Parents Reception
Birt House

Thu 1 Mar 18
19:45-21:15
Dance Society
Mallett Centre

Fri 2 Mar 18
7:10-8:10
Assembly

Fri 2 Mar 18
7:30-12:00
Experience Bishops for boys from other schools

Sat 3 Mar 18
9:00-18:00
Cricket vs Newlands Cricket School
tbc

Sun 4 Mar 18
8:00
Lent 3

Sun 4 Mar 18
10:30-17:00
Sailing - North Sails Sponsored Event
Zeekoe Vlei

Sun 4 Mar 18
18:30-19:00
Boarders Service

Sun 4 Mar 18
20:00
Independent Cricket Schools Festival, 1st XI, St Albans return

Sun 4 Mar 18
21:00
Jeppe/Kes/Parktown Waterpolo Tournaments return

Mon 5 Mar 18
7:50-8:10
House Chapel - Birt

Mon 5 Mar 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 5 Mar 18
15:45-16:45
Inter House Long Distance Gala
Old Pool

Mon 5 Mar 18
19:00-21:00
Birt Grade 12 Dinner

Tue 6 Mar 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Tue 6 Mar 18
15:00-16:00
IR Gr 10-12

Tue 6 Mar 18
18:30-19:30
College Evensong

Tue 6 Mar 18
19:00-20:30
Public Speaking Society
K8

Wed 7 Mar 18
8:30-15:15
Grade 10 Life Science Field Trip

Wed 7 Mar 18
15:45-18:00
Basketball
Mallett

Wed 7 Mar 18
17:00-21:00
Swimming Combined Gala
Newlands

Thu 8 Mar 18
7:00
Special TT

Thu 8 Mar 18
13:00-15:30
Summer and House Photos
Outside Brooke Chapel / Piley Rees

Thu 8 Mar 18
13:45-14:30
African Relations Society
Library

Thu 8 Mar 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 8 Mar 18
18:00-20:15
Bishops/Koeberg Primary (Maitland) Joint Exhibition
Woodlands Pavilion

Thu 8 Mar 18
18:00-21:00
Gray House Grade 11 Dinner

Thu 8 Mar 18
18:00-21:30
Kidd House Grade 12 Dinner

Thu 8 Mar 18
18:30-20:30
Mallett House Grade 12 Dinner

Fri 9 Mar 18
14:00-19:00
Waterpolo vs SACS
SACS

Fri 9 Mar 18
15:30-19:00
Cricket vs Rondebosch

Sat 10 Mar 18
8:00-13:00
Waterpolo vs SACS
SACS

Sat 10 Mar 18
9:30-18:00
Cricket vs Rondebosch

Sun 11 Mar 18
8:00-9:00
Lent 4

Sun 11 Mar 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 12 Mar 18
7:50-8:10
House Chapel - Mallett

Mon 12 Mar 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 12 Mar 18
13:00-21:00
Mazinter Waterpolo Semis and Finals
tbc

Tue 13 Mar 18
12:45-13:30
Games Committee
N2

Tue 13 Mar 18
15:00
IR Gr 8-9

Tue 13 Mar 18
15:30-21:00
Mazinter Waterpolo Semis and Finals
tbc

Wed 14 Mar 18
8:15-9:15
South African Mathematics Olympiad Round 1
Classrooms

Wed 14 Mar 18
8:30-12:30
Entrance Examination
Mallett Centre

Wed 14 Mar 18
13:00-21:00
Mazinter Waterpolo Semis amd Finals
tbc

Thu 15 Mar 18
13:00-21:00
Mazinter Waterpolo Semis and Finals
tbc

Thu 15 Mar 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 15 Mar 18
14:30-15:15
Grade 11 Leadership Talk
Memorial Theatre

Thu 15 Mar 18
20:00-21:00
International Society
Heatlie Pavilion

Fri 16 Mar 18
7:00
Founders Day

Fri 16 Mar 18
7:50-8:15
Founders Day Service

Fri 16 Mar 18
8:30-13:00
Founders Day Activities

Fri 16 Mar 18
12:00-14:00
Founders OD Braai
Founders' Terrace

Sat 17 Mar 18
8:00-13:00
U18 Interhouse Hockey (5s)
Woodlands

Sat 17 Mar 18
12:00-14:00
Sailing - MAC 24 hour
Milnerton Aquatic Club

Sat 17 Mar 18
12:00-16:00
Rugby camp 1st team squad
Heatlie

Sun 18 Mar 18
6:00-16:00
Rugby camp 1st team squad
Heatlie

Sun 18 Mar 18
8:00
Lent 5

Sun 18 Mar 18
18:30-19:00
Boarders Service - College & Prep

Mon 19 Mar 18
7:50-8:10
House Chapel - Founders

Mon 19 Mar 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 19 Mar 18
17:00-22:00
UCT Mathematics Competition
UCT

Tue 20 Mar 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Tue 20 Mar 18
12:45-13:30
Sustainable Development Matric Leadership Portfolio Meeting
B3

Tue 20 Mar 18
15:30-18:00
Inter-House Rugby 7s

Tue 20 Mar 18
19:00-21:30
Of Mice and Men Opening Night
Memorial Theatre

Wed 21 Mar 18
8:00
Human Rights Day

Wed 21 Mar 18
19:00-21:30
Of Mice and Men Performance
Memorial Theatre

Thu 22 Mar 18
13:45-14:30
African Relations Society meeting
Library

Thu 22 Mar 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 22 Mar 18
16:00-19:00
U16 Interhouse Hockey (5s)
Woodlands

Thu 22 Mar 18
19:00-21:30
Of Mice and Men Performance 3
Memorial Theatre

Fri 23 Mar 18
7:50-8:10
Assembly

Fri 23 Mar 18
19:00-21:30
Of Mice and Men Performance 4
Memorial Theatre

Sat 24 Mar 18
8:00-13:00
U14 Interhouse Hockey (5s)
Woodlands

Sat 24 Mar 18
8:00-13:00
Porterville Festival (U14A/U15A)
Porterville

Sat 24 Mar 18
11:45-17:45
Sailing - Dinghy Interschools
Zandvlei

Sat 24 Mar 18
19:00-21:30
Of Mice and Men Final Night
Memorial Theatre

Sun 25 Mar 18
8:00
Palm Sunday: Sunday of the Passion

Sun 25 Mar 18
17:00-20:00
Founders Variety Concert
Founders Quad

Sun 25 Mar 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 26 Mar 18
7:00
Monday in Holy Week

Mon 26 Mar 18
7:50-8:10
House Chapel - School

Mon 26 Mar 18
13:00-17:00
Matric Leadership Appraisals

Mon 26 Mar 18
19:00-20:00
Lenten Vesper Service
Memorial Chapel

Mon 26 Mar 18
19:00-22:00
Rhodes Scholarship Info Evening
Library

Tue 27 Mar 18
7:00
Tuesday in Holy Week

Tue 27 Mar 18
19:00-20:00
Holy Week Concert with Bishops Society
Memorial Chapel

Tue 27 Mar 18
19:00-22:00
School House Open House

Wed 28 Mar 18
7:00
Wednesday in Holy Week

Wed 28 Mar 18
7:30
U16A Jeppe Rugby Festival
Jeppe

Wed 28 Mar 18
7:30
St Stithians 1st XV Rugby Festival
St Stithians

Wed 28 Mar 18
7:50-8:10
House meetings

Wed 28 Mar 18
8:15-9:30
Assembly and Eucharist - End of Term 1

Thu 29 Mar 18
St Stithian's Easter Hockey Festival (1st XI)
St Stitian's

Thu 29 Mar 18
7:00
Maundy Thursday

Fri 30 Mar 18
8:00
Good Friday

Fri 30 Mar 18
9:00-17:00
Sailing - Western Cape Championships
TBA

Sat 31 Mar 18
8:00
Holy Saturday

Sun 1 Apr 18
8:00
Easter Sunday

Mon 2 Apr 18
22:00
Jeppe U16A Rugby Festival returns

Mon 2 Apr 18
22:00
St Stithians 1st XV Rugby Festival returns

Wed 4 Apr 18
8:00-17:00
U16 Rondebosch Hockey Festival (U16A)
Rondebosch

Sat 7 Apr 18
8:00-17:00
U14 Nomads Festival (U14A)
Wynberg

Sun 8 Apr 18
8:00-9:00
Second Sunday of Easter

Mon 9 Apr 18
World Individual Debating and Public Speaking Championships (WIDPSC 2018)

Wed 11 Apr 18
9:00
U15A St Benedict's Rugby Festival
JHB

Thu 12 Apr 18
8:00-17:00
U18 ISHF (1st XI)
Uplands College

Sun 15 Apr 18
8:00-9:00
Easter 3

Sun 15 Apr 18
21:00
U15A St Benedict's Rugby Festival returns

Mon 16 Apr 18
7:50-8:10
Eucharist - start of Term 2

Wed 18 Apr 18
18:00-19:00
Kidd House Comm.
Kidd

Wed 18 Apr 18
19:00-22:00
Kidd Grade 10 Dinner

Thu 19 Apr 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 19 Apr 18
17:00-22:00
UCT Mathematics Competition
UCT

Fri 20 Apr 18
7:50-8:10
Assembly

Fri 20 Apr 18
8:00-19:00
U14 ISHF (U14A)
St Andrew's College

Sat 21 Apr 18
8:00-13:00
Rugby vs Tygerberg
Home

Sun 22 Apr 18
8:00-9:00
Easter 4

Mon 23 Apr 18
7:50-8:10
House Chapel - White

Mon 23 Apr 18
16:00-17:30
Buildings and Grounds Committee

Mon 23 Apr 18
18:00-19:00
Science Cafe
Library

Mon 23 Apr 18
19:30-21:00
Ten Club

Wed 25 Apr 18
17:00-18:30
Parents' Association

Thu 26 Apr 18
8:00-18:00
U16 ISHF (U16A)
St Benedicts

Thu 26 Apr 18
9:00-12:00
Uplands U14A Rugby Festival
Uplands

Thu 26 Apr 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Fri 27 Apr 18
6:00
Freedom Day

Fri 27 Apr 18
8:00
WBHS Rugby Festival (1st/U16/U15)
WBHS

Sun 29 Apr 18
8:00-9:00
Easter 5

Mon 30 Apr 18
6:00
School Holiday

Mon 30 Apr 18
21:00
Uplands U14A Rugby Festival ends

Tue 1 May 18
6:00
May Day

Tue 1 May 18
8:00-17:00
WBHS Rugby Festival ends
WBHS

Wed 2 May 18
18:00-21:00
Mallett House Cultural Evening Rehearsal
Memorial Theatre

Thu 3 May 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 3 May 18
18:00-19:15
Global Issues Network Evening Meeting
B3

Thu 3 May 18
18:00-21:00
Mallett House Cultural Evening Rehearsal
Memorial Theatre

Fri 4 May 18
15:00-21:00
Hockey
SACS

Fri 4 May 18
19:00-21:00
Mallett House Cultural Evening
Memorial Theatre

Sat 5 May 18
8:00-12:00
Hockey
SACS

Sat 5 May 18
8:00-13:00
Rugby vs SACS Away
SACS

Sun 6 May 18
8:00-9:00
Easter 6

Wed 9 May 18
15:00-17:00
Finance and Risk Committee

Thu 10 May 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 10 May 18
18:30-22:00
Ogilvie Variety Evening
Memorial Theatre

Fri 11 May 18
15:00-21:00
Hockey - Paul Roos
Woodlands

Sat 12 May 18
8:00-13:00
Hockey - Paul Roos
Woodlands

Sat 12 May 18
8:00-13:00
Rugby vs Paul Roos
Home

Sun 13 May 18
8:00-9:00
Easter 7

Mon 14 May 18
19:30-21:00
Ten Club

Wed 16 May 18
12:50-15:10
South African Mathematics Olympiad Round 2
Heatlie, Old Gym, Mallet Centre

Thu 17 May 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 17 May 18
18:30-20:30
Mallett House Grade 8 Dinner
Mallett House

Thu 17 May 18
19:00-23:00
Kidd Mothers' Dinner

Sat 19 May 18
8:00-13:00
Rugby vs Boland Landbou
Home

Sun 20 May 18
8:00-9:00
Day of Pentecost

Fri 25 May 18
8:00-9:00
Africa Day

Fri 25 May 18
15:00-21:00
Hockey - Wynberg
Woodlands

Sat 26 May 18
8:00-13:00
Hockey - Wynberg
Woodlands

Sat 26 May 18
8:00-13:00
Rugby vs WBHS
Home

Sun 27 May 18
8:00-9:00
Trinity Sunday

Mon 28 May 18
16:00-18:00
Council Meeting

Mon 28 May 18
18:30-20:00
Prep Academic Staff Reception

Wed 30 May 18
12:30-15:00
Blood Donors Clinic
Old Gym

Wed 30 May 18
17:00-18:30
Parents' Association

Thu 31 May 18
19:00-23:00
Kidd Fathers' Dinner

Fri 1 Jun 18
15:00-21:00
Hockey - Paarl Boys
Woodlands

Sat 2 Jun 18
8:00-12:00
Hockey - Paarl Boys
Woodlands

Sat 2 Jun 18
8:00-14:00
Rugby vs Paarl Boys
Away

Sun 3 Jun 18
8:00-9:00
Pentecost 2

Tue 5 Jun 18
15:30-17:00
Investment Committee

Fri 8 Jun 18
15:00-22:00
Hockey
Rondebosch

Sat 9 Jun 18
8:00-12:00
Hockey - Rondebosch
Rondebosch

Sat 9 Jun 18
8:00-13:00
Rugby vs RBHS
Away

Sun 10 Jun 18
8:00-9:00
Pentecost 3

Sat 16 Jun 18
6:00
Youth Day

Sun 17 Jun 18
8:00-9:00
Pentecost 4

Sun 24 Jun 18
8:00-9:00
Pentecost 5

Sun 1 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 6

Sun 8 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 7

Sun 15 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 8

Mon 16 Jul 18
Bishops Staff Conference: Cambridge Institute for Sustainable Development

Wed 18 Jul 18
16:00-18:30
Hockey - St George's (UK)
Woodlands

Wed 18 Jul 18
18:00-19:00
Kidd House Comm.
Kidd

Wed 18 Jul 18
19:00-22:00
Kidd Grade 11 Dinner

Thu 19 Jul 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Sat 21 Jul 18
8:00-13:00
Rugby vs Strand High
Home

Sun 22 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 9

Thu 26 Jul 18
8:30-13:10
South African Mathematics Olympiad Round 3
Heatlie

Thu 26 Jul 18
13:00-15:30
Winter Photographs
Outside Brooke Chapel / Old Gym

Thu 26 Jul 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 26 Jul 18
19:00-21:00
Mallet House Mothers' Dinner

Fri 27 Jul 18
15:00-19:00
Hockey - Paarl Gimnasium
Paarl Gimnasium

Sat 28 Jul 18
8:00-12:00
Hockey - Paarl Gimnasium
Paarl Gimnasium

Sat 28 Jul 18
8:00-14:00
Rugby vs Paarl Gym
Away

Sun 29 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 10

Mon 30 Jul 18
16:00-17:30
Buildings and Grounds Committee

Mon 30 Jul 18
18:00-19:00
Science Cafe
Library

Wed 1 Aug 18
18:00-20:00
University of Pretoria Mathematics Competition
Heatlie

Thu 2 Aug 18
8:30-13:00
Grade 12 Life Science Field Trip

Thu 2 Aug 18
13:00-14:30
Music Photographs
John Peak / Old Gym

Thu 2 Aug 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 2 Aug 18
18:00-19:15
Global Issues Network Evening Meeting

Fri 3 Aug 18
15:00-21:00
Hockey - SACS
Woodlands

Sat 4 Aug 18
8:00-12:00
Hockey - SACS
Woodlands

Sat 4 Aug 18
8:00-13:00
Rugby vs SACS
Home

Sun 5 Aug 18
8:00-9:00
Pentecost 11

Mon 6 Aug 18
16:00-17:00
Remunerations and Nominations Comm

Thu 9 Aug 18
6:00
Women's Day

Thu 9 Aug 18
19:00-22:00
Kidd Variety Concert
Old Gym

Fri 10 Aug 18
6:00
School Holiday

Sat 11 Aug 18
8:00-12:00
Hockey - t Andrew's College
Woodlands

Sat 11 Aug 18
8:00-13:00
Rugby vs St Andrews College
Home

Sun 12 Aug 18
8:00-9:00
Pentecost 12

Tue 14 Aug 18
15:00-18:00
Rugby vs Merchiston Castle (2nd Xv/U16A)
Home

Wed 15 Aug 18
12:30-15:00
Blood Donors Clinic
Frank Reid Day Boy Dining Room

Wed 15 Aug 18
15:00-17:00
Finance and Risk Committee

Thu 16 Aug 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 16 Aug 18
19:00-22:00
Kidd House Variety Concert
OG

Fri 17 Aug 18
15:00-21:00
Hockey - Wynberg
Wynberg

Sat 18 Aug 18
8:00-12:00
Hockey - Wynberg
Wynberg

Sat 18 Aug 18
8:00-13:00
Rugby vs WBHS
Away

Sun 19 Aug 18
8:00-9:00
Pentecost 13

Tue 21 Aug 18
15:30-17:00
Investment Committee

Tue 21 Aug 18
19:30-21:00
Ten Club

Wed 22 Aug 18
17:00-18:30
Parents' Association

Thu 23 Aug 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 23 Aug 18
19:00-21:00
Mallett House Fathers' Dinner

Fri 24 Aug 18
15:00-22:00
Hockey - Rondebosch
Woodlands

Sat 25 Aug 18
8:00-12:00
Hockey - Rondebosch
Woodlands

Sat 25 Aug 18
8:00-13:00
Rugby vs RBHS
Home

Sun 26 Aug 18
8:00-9:00
Pentecost 14

Mon 27 Aug 18
16:00-18:00
Council Meeting

Thu 30 Aug 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Sun 2 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 15

Thu 6 Sep 18
18:30-20:30
Mallett House Grade 9 Dinner
Mallett House

Sun 9 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 16

Mon 10 Sep 18
8:00-17:00
Grade 11 Conference and Workshadow

Sun 16 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 17

Mon 17 Sep 18
9:00-14:00
NSC Final Drama Prac
Memorial Theatre

Wed 19 Sep 18
17:00-18:30
Parents' Association

Sun 23 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 18

Mon 24 Sep 18
6:00
Heritage Day

Sun 30 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 19

Sun 7 Oct 18
8:00-9:00
Pentecost 20

Tue 9 Oct 18
18:30-22:00
Ogilvie House Dinner
Woodlands Pavilion

Wed 10 Oct 18
12:30-15:00
Blood Donors Clinic
Frank Reid Day Boy Dining Room

Wed 10 Oct 18
19:00-22:00
Birt House Dinner
Woodlands Pavillion

Wed 10 Oct 18
19:00-22:00
Kidd House Dinner
Heatlie

Thu 11 Oct 18
14:00-23:00
Mallett House Dinner
Heatlie

Thu 11 Oct 18
19:00-21:45
Gray House Dinner
Woodlands

Sat 13 Oct 18
11:00-23:00
Mallett House gr 11 Leadership conference starts

Sun 14 Oct 18
0:00-17:00
Mallett House gr 11 Leadership conference ends

Sun 14 Oct 18
8:00-9:00
Pentecost 21

Mon 15 Oct 18
16:00-17:30
Buildings and Grounds Committee

Thu 18 Oct 18
18:00-19:15
Global Issues Network Evening Meeting

Sun 21 Oct 18
8:00-9:00
Pentecost 22

Mon 22 Oct 18
18:00-19:00
Science Cafe
Library

Wed 24 Oct 18
17:00-18:30
Parents' Association

Sun 28 Oct 18
8:00-9:00
Pentecost 23

Wed 31 Oct 18
15:00-17:00
Finance and Risk Committee

Thu 1 Nov 18
18:30-20:30
Mallett House Grade 10 Dinner
Mallett House

Sun 4 Nov 18
8:00-9:00
Pentecost 24

Sun 11 Nov 18
8:00-9:00
Pentecost 25

Sun 11 Nov 18
8:00-9:00
Remembrance Sunday

Mon 12 Nov 18
18:30-20:00
Council Reception

Tue 13 Nov 18
17:00-20:00
Parents' Association Meeting and Reception

Sun 18 Nov 18
8:00-9:00
Pentecost 26

Sun 25 Nov 18
8:00-9:00
Feast of Christ the King

Tue 27 Nov 18
15:30-17:00
Investment Committee

Sat 1 Dec 18
World HIV Aids Day

Sun 2 Dec 18
8:00-9:00
Advent 1

Sun 9 Dec 18
8:00-9:00
Advent2

Sun 16 Dec 18
8:00-9:00
Advent3

Sun 23 Dec 18
8:00-9:00
Advent 4

Tue 25 Dec 18
8:30-9:30
Christmas Day - Eucharist