Calendar




Subscribe to College Calendar (for Outlook or Google Calendar)

2017 Term Dates And Public Holidays
2018 Term Dates And Public Holidays


Sun 19 Nov 17
Pentecost 24

Sun 19 Nov 17
18:30-19:00
Evening Worship

Tue 21 Nov 17
19:00-20:00
Prep Carol Service

Wed 22 Nov 17
19:00-20:00
Prep Carol Service

Sun 26 Nov 17
Christ the King

Sun 26 Nov 17
7:00
Gr 9 Activities Week
Depart

Sun 26 Nov 17
18:30-19:00
No Service

Mon 27 Nov 17
7:00-17:00
Grade 8 "Big Ideas" Outing

Mon 27 Nov 17
8:00-12:30
Grade 11 Activities

Mon 27 Nov 17
9:00
Grade 9 Activity WeeK

Mon 27 Nov 17
10:30-12:00
Museum Tea
Museum

Tue 28 Nov 17
8:00-12:00
Grade 8 Activities

Tue 28 Nov 17
8:00-12:30
Grade 11 Activities

Tue 28 Nov 17
15:30-17:00
Investment Committee Meeting
Principal's Study

Wed 29 Nov 17
8:00-12:00
Grade 8 Activities

Wed 29 Nov 17
8:00-12:30
Grade 11 Activities

Thu 30 Nov 17
8:00-12:00
Grade 8 Activities

Thu 30 Nov 17
8:00-12:30
Grade 11 Activities

Thu 30 Nov 17
11:00-17:00
Gr 9 Activities Week Return

Fri 1 Dec 17
7:50-8:15
House meetings

Fri 1 Dec 17
8:20-9:20
College Carol Service

Fri 1 Dec 17
9:20-9:30
Assembly - end of term 4

Sat 2 Dec 17
6:00-13:00
Departure to Schools Boat Race
Kowie River_ Port Alfred, EC

Sun 3 Dec 17
Advent 1

Fri 8 Dec 17
6:00-17:00
Schools Boat Race
Kowie River_ Port Alfred, EC

Sun 24 Dec 17
Christmas Eve

Mon 25 Dec 17
8:30-9:30
Christmas Day - Eucharist

Sun 31 Dec 17
8:00-9:00
First Sunday After Christmas

Sun 7 Jan 18
8:00-9:00
First Sunday after Epiphany

Mon 8 Jan 18
6:00-13:00
Rowing: January Camp (Seniors)
Buffelsjag Dam, Swellendam

Mon 8 Jan 18
9:30-13:00
1st XI Cricket KZN Festival
Kearsney

Tue 9 Jan 18
6:30-13:00
Rowing: January Camp (Rest of Club)
Buffelsjag Dam, Swellendam

Sat 13 Jan 18
8:00-19:00
Pre-season Waterpolo Camp (u14/u15/open)
Bishops

Sun 14 Jan 18
8:00-9:00
Second Sunday after Epiphany

Sun 14 Jan 18
18:00-21:00
Staff welcoming function
Principal's Residence

Mon 15 Jan 18
8:00-14:00
Staff Conference

Mon 15 Jan 18
17:30-18:00
Principal's address to New Boarders' Parents
Memorial Theatre

Mon 15 Jan 18
18:15-20:00
New Boarders Parents Reception
Principal's garden

Tue 16 Jan 18
7:45-16:30
New Boy Programme

Tue 16 Jan 18
15:00-21:30
Cricket 1st XI vs Churchie (Aus) D/N 45 overs
Frank Reid

Tue 16 Jan 18
17:00-17:40
Talk by Principal to New Parents (Dayboys)
Memorial Theatre

Wed 17 Jan 18
7:50
New Boy Programme continued

Wed 17 Jan 18
7:50-9:00
Eucharist and Assembly

Wed 17 Jan 18
9:00-9:30
Cheerleading Practice

Wed 17 Jan 18
9:40-10:10
House meetings

Wed 17 Jan 18
17:30-18:30
Mallett House Committee

Wed 17 Jan 18
18:00-19:00
Kidd House Comm
Kidd

Thu 18 Jan 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 18 Jan 18
18:00-21:00
School House Clifton trip

Fri 19 Jan 18
7:50-8:10
Assembly

Fri 19 Jan 18
14:00-17:00
Senior Waterpolo trials
New Pool

Fri 19 Jan 18
14:00-17:00
Junior Waterpolo trials
Old Pool

Fri 19 Jan 18
17:00-20:00
White House Family Braai
White House Quad

Fri 19 Jan 18
17:30-19:30
Birt Grade 8 Family Picnic
Oaks Pavillion

Fri 19 Jan 18
17:30-20:30
Ogilvie Mentee/Mentor Braai
Ogilvie

Fri 19 Jan 18
17:30-21:00
Kidd Mentor Mentee Braai
Frank Reid

Fri 19 Jan 18
18:00-19:30
Founders Cocktail Party
Founders Quad

Fri 19 Jan 18
18:00-20:00
Gray House Grade 8 & 12 Family braai

Sat 20 Jan 18
5:30-16:00
Elgin Regatta
Eikenhof Dam, Elgin

Sat 20 Jan 18
9:00-13:00
Tennis tournament (Internal)
Bishops

Sat 20 Jan 18
9:30-17:00
Cricket vs Paarl Gym. 1st, 2nd, 15A, 14A
Bishops

Sat 20 Jan 18
12:00-17:00
Sailing - ZVYC Club Championships
Zeekoe Vlei

Sun 21 Jan 18
8:00-9:00
Third Sunday after Epiphany

Sun 21 Jan 18
9:00-15:00
Mallett House Gr 8 and 12 outing and braai
Mallett House

Sun 21 Jan 18
13:00
Of Mice and Men Final Auditions
Memorial Theatre

Sun 21 Jan 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 22 Jan 18
7:50-8:10
House Chapel - Founders

Mon 22 Jan 18
12:40-13:30
The Historical bench
K2

Mon 22 Jan 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 22 Jan 18
16:00-17:30
Buildings and Grounds Committee

Mon 22 Jan 18
18:30-19:30
Birt House Committee Meeting
Birt Reading Room

Tue 23 Jan 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Tue 23 Jan 18
19:00-20:30
Public Speaking Society
K8

Wed 24 Jan 18
12:45-13:25
Leadership Portfolio Committee Meetings

Wed 24 Jan 18
15:45-18:00
Basketball
Mallett

Wed 24 Jan 18
17:00-19:00
Parents' Association AGM
Woodlands Pavilion

Wed 24 Jan 18
17:00-21:00
SACS Night League Waterpolo
SACS

Wed 24 Jan 18
17:30-20:30
Founders House Clifton trip
Clifton 4th Beach

Thu 25 Jan 18
13:45-14:30
African Relations Society
Library

Thu 25 Jan 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 25 Jan 18
19:30-21:15
Dance Society
Mallett Centre

Fri 26 Jan 18
14:00-19:00
Waterpolo vs Red/West
Away

Fri 26 Jan 18
15:30-18:30
Cricket vs Paarl Boys

Fri 26 Jan 18
16:00-21:00
Birt Safari
Camps Bay Beach

Sat 27 Jan 18
VLC Regatta (all U14s and U15s)
Germiston Lake, JHB

Sat 27 Jan 18
8:00-13:00
Waterpolo vs Red/West
Away

Sat 27 Jan 18
9:00-17:00
Cricket vs Paarl Boys

Sun 28 Jan 18
8:00
Fourth Sunday after Epiphany

Sun 28 Jan 18
8:00
Gr 8 Camp Departs

Sun 28 Jan 18
12:00-17:00
Simply Blue Camp

Sun 28 Jan 18
18:30-19:00
Boarders Service - Prep & College

Mon 29 Jan 18
7:50-8:10
House Chapel - School

Mon 29 Jan 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 29 Jan 18
18:00-21:00
Heads of House Leadership Workshop
Library

Tue 30 Jan 18
12:40-13:30
Lingua Franca

Tue 30 Jan 18
14:00
Gr 8 Camps Return

Wed 31 Jan 18
12:30-15:00
Blood Donors Clinic
Old Gym

Wed 31 Jan 18
17:00-21:00
SACS Night League Waterpolo
SACS

Wed 31 Jan 18
17:30-18:15
New Boy Welcoming Service
Memorial Chapel

Wed 31 Jan 18
18:30-20:00
New Boy Parents' Reception
Frank Reid Pavilion

Thu 1 Feb 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 1 Feb 18
14:30-15:15
Leadership Talk
Memorial Theatre

Thu 1 Feb 18
16:00-18:00
Athletics: Relay Sports
Lutgensvale

Thu 1 Feb 18
18:00-19:15
Global Issues Network
B3

Thu 1 Feb 18
19:30-21:00
Philosophy Society
Lab B3

Fri 2 Feb 18
7:50-8:10
Assembly

Fri 2 Feb 18
14:00-19:00
Waterpolo vs RBHS
Bishops

Fri 2 Feb 18
15:30-18:30
Cricket vs Wynberg

Fri 2 Feb 18
18:30-23:00
School House Cabaret
School quad

Sat 3 Feb 18
5:30-16:00
Harvest Regatta
Eikenhof Dam, Elgin

Sat 3 Feb 18
8:00-13:00
Waterpolo vs RBHS
Bishops

Sat 3 Feb 18
9:30-17:30
Cricket vs Wynberg

Sat 3 Feb 18
11:30-17:00
Sailing - Southern Charter Classics 3
Hermanus Yacht Club

Sat 3 Feb 18
18:30-23:00
School House Cabaret
School House quad

Sun 4 Feb 18
8:00
Fifth Sunday after the Epiphany - Education Sunday

Sun 4 Feb 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 5 Feb 18
7:50-8:10
House Chapel - White

Mon 5 Feb 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Librabry

Mon 5 Feb 18
15:30-18:00
Athletics: Heats Week
Lutgensvale

Mon 5 Feb 18
19:30-21:00
Ten Club

Tue 6 Feb 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Tue 6 Feb 18
12:40-13:30
Forum

Tue 6 Feb 18
15:30-18:00
Athletics: Heats Week
Lutgensvale

Tue 6 Feb 18
18:00-21:00
Cricket 1st XI vs Rondebosch T20 D/N
Frank Reid

Wed 7 Feb 18
7:00
Buffalo and Selborne Regattas (all U16s and Opens)
Buffalo River, East London

Wed 7 Feb 18
8:15-15:15
Grade 9 Life Science Field Trip

Wed 7 Feb 18
15:00-17:00
Finance and Risk Committee

Wed 7 Feb 18
15:30-17:30
Athletics: Heats Week
Lutgensvale

Wed 7 Feb 18
17:00-21:00
SACS Night League Waterpolo
SACS

Thu 8 Feb 18
13:45-14:30
African Relations Society
Library

Thu 8 Feb 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 8 Feb 18
15:30-16:30
Athletics: Heats Week
Lutgensvale

Thu 8 Feb 18
18:30-20:30
Mallett House Parent Reception
Mallett House

Thu 8 Feb 18
19:30-21:30
Field and Stream Society talk
Library

Thu 8 Feb 18
19:45-21:15
Dance Society
Herschel

Fri 9 Feb 18
8:00
Squash team leave for St Andrews Bloem Festival

Fri 9 Feb 18
17:00-19:30
Mallett House boys' braai
Mallett House

Sat 10 Feb 18
8:00-13:00
Athletics: Sports Day
Lutgensvale

Sat 10 Feb 18
13:00-15:00
School House Sports Day Lunch
School House quad

Sat 10 Feb 18
13:00-15:00
White House Sports Day Lunch
White House Quad

Sat 10 Feb 18
13:00-15:00
Founders' Sports Day Lunch
Founders Quad

Sun 11 Feb 18
8:00
Transfiguration Sunday

Sun 11 Feb 18
14:00
Squash team return from St Andrews Bloem Festival

Sun 11 Feb 18
16:00
Buffalo & Selborne Regatta returns

Sun 11 Feb 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 12 Feb 18
7:50-8:10
House Chapel - Gray

Mon 12 Feb 18
8:30-12:00
Grade 12 History Field trip to Cape Town (Heritage)

Mon 12 Feb 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Librabry

Mon 12 Feb 18
15:45-16:45
Inter House Swimming Gala Heats
Old Pool

Mon 12 Feb 18
15:45-19:00
Cricket Inv XI vs Pro Coach (UK) T20
Oaks

Mon 12 Feb 18
15:45-21:30
Cricket 1st XI vs Yorkshire Academy D/N 45 overs
Frank Reid

Tue 13 Feb 18
12:45-13:30
Games Committee
N2

Tue 13 Feb 18
15:45-18:00
Cricket U/14B vs Devon Girls T20
Oaks

Tue 13 Feb 18
17:00

Tue 13 Feb 18
17:30-18:30
Grade 8 Parents Academic Information Evening

Tue 13 Feb 18
18:30-20:00
Grade 8 Parents' Social
Heatlie Pavilion

Wed 14 Feb 18
7:50-8:20
Ash Wednesday
Memorial Chapel

Wed 14 Feb 18
12:45-13:30
Guest Performers Concert
Hyslop Hall

Wed 14 Feb 18
15:45-18:00
Basketball
Mallett

Wed 14 Feb 18
15:45-21:00
Cricket 1st XI vs Hursterpoint (UK) D/N 45 overs
Frank Reid

Wed 14 Feb 18
17:00-21:00
SACS Night League Waterpolo
SACS

Thu 15 Feb 18
7:15-17:30
Grade 12 Geomorphology Field trip

Thu 15 Feb 18
12:00-17:00
14A Waterpolo Pitcairn Tournament
Reddam

Thu 15 Feb 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 15 Feb 18
14:30-15:15
Grade 11 Leadership Talk
Memorial Theatre

Thu 15 Feb 18
15:30-17:00
Swimming Individual Gala
Rondebosch

Thu 15 Feb 18
18:00-21:00
Kidd Grade 9 Dinner
Kidd

Thu 15 Feb 18
18:30-21:00
Ogilvie Parents Cocktail Party
Woodlands Pavilion

Thu 15 Feb 18
20:00-21:00
International Society
Heatlie Pavilion

Fri 16 Feb 18
7:50-8:10
Assembly

Fri 16 Feb 18
9:30-17:30
Cricket vs Grey HS. 1st XI, 2nd XI, U/14A
Bishops

Fri 16 Feb 18
14:00-19:00
Waterpolo vs PRG
Away

Sat 17 Feb 18
5:30-16:00
Western Cape Rowing Championships
TBC

Sat 17 Feb 18
8:00-13:00
Waterpolo vs Paul Roos
Away

Sat 17 Feb 18
9:30-18:00
Cricket 1st XI vs Worksop College (UK)
Frank Reid

Sun 18 Feb 18
Interact Fun Frenzy Event
Woodlands Pavilion and surrounding fields

Sun 18 Feb 18
8:00-9:00
Lent 1

Sun 18 Feb 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 19 Feb 18
7:50-8:10
House Chapel - Ogilvie

Mon 19 Feb 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 19 Feb 18
15:45-16:45
Inter House Swimming Gala Heats
Old Pool

Mon 19 Feb 18
16:00-18:00
Council Meeting

Tue 20 Feb 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Tue 20 Feb 18
15:45-21:00
Cricket U/14 Inv XI vs Warwickshire Girls D/N 40 overs
Frank Reid

Tue 20 Feb 18
17:45-18:45
Matric Parents' Information Meeting
Memorial Theatre

Tue 20 Feb 18
18:45-20:30
Matric Parents' Social
Westwoods' garden

Tue 20 Feb 18
19:00-20:30
Public Speaking Society
K8

Wed 21 Feb 18
7:00
Special TT

Wed 21 Feb 18
7:50-8:45
Mid-term Eucharist

Wed 21 Feb 18
12:45-13:30
Sustainable Development Matric Leadership Portfolio Meeting
B3

Wed 21 Feb 18
15:45-18:00
Basketball
Mallett

Wed 21 Feb 18
17:00-21:00
SACS Night League Waterpolo
SACS

Wed 21 Feb 18
18:00-19:15
GIN Evening meeting

Thu 22 Feb 18
6:00-22:30
Rowing: 1st VIII returns from SA Champs
Roodeplaat, Pretoria

Thu 22 Feb 18
8:30-15:15
Grade 11 Life Sciences Field Trip

Thu 22 Feb 18
13:00
2nd Team St Andrew's Tournament Waterpolo- depart
Grahamstown

Thu 22 Feb 18
13:45-14:30
African Relations Society
Library

Thu 22 Feb 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 22 Feb 18
15:30-17:00
Swimming Relay Gala
Paarl Boys

Thu 22 Feb 18
17:00-21:00
Maths Society Meeting
Library

Thu 22 Feb 18
18:00-21:00
Gray House Parents Reception

Fri 23 Feb 18
7:30-12:00
Experience Bishops for Bishops Prep boys

Fri 23 Feb 18
12:00-21:00
St Andrew's Shield u19 Tournament
Grahamstown

Fri 23 Feb 18
14:00-19:00
Waterpolo vs Wynberg
Bishops

Fri 23 Feb 18
15:45-19:00
Cricket vs SACS

Fri 23 Feb 18
18:00-22:00
Fencing Function
Ogilvie

Sat 24 Feb 18
8:00-13:05
Waterpolo vs Wynberg
Bishops

Sat 24 Feb 18
9:30-18:00
Cricket vs SACS

Sun 25 Feb 18
8:00-9:00
Lent 2

Sun 25 Feb 18
16:00
2nd Team St Andrew's Tournament Waterpolo - return

Sun 25 Feb 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 26 Feb 18
7:50-8:10
House Chapel - Kidd

Mon 26 Feb 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 26 Feb 18
12:45-13:35
Grade 10 Exchange application day
G2

Mon 26 Feb 18
15:45-16:45
Inter House Swimming Gala Heats
Old Pool

Mon 26 Feb 18
18:00-19:00
Science Cafe
Library

Mon 26 Feb 18
19:30-21:00
Ten Club

Tue 27 Feb 18
15:30-17:00
Investment Committee Meeting

Wed 28 Feb 18
9:00
Independent Cricket Schools Festival, 1st XI, St Albans depart
St Albans

Wed 28 Feb 18
14:00-17:30
Athletics: Triangular
RBHS

Wed 28 Feb 18
17:00-18:30
Parents' Association Meeting

Wed 28 Feb 18
17:00-21:00
SACS Night League Waterpolo
SACS

Thu 1 Mar 18
7:00-22:30
South African Schools Rowing Championships
Roodeplaat Dam , Pretoria

Thu 1 Mar 18
12:00
Jeppe/Kes/Parktown Waterpolo Tournaments U14, U15 1st team departs
Johannesburg

Thu 1 Mar 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 1 Mar 18
14:30-15:15
Grade 11 Leadership Talk
Memorial Theatre

Thu 1 Mar 18
15:30-17:00
Swimming Individual Gala
Settlers

Thu 1 Mar 18
15:45-17:30
Inter House Short Distance Gala
Old Pool

Thu 1 Mar 18
18:00-19:15
Philosophy Society
Lab B3

Thu 1 Mar 18
18:00-20:00
Kidd Parents Reception
Kidd

Thu 1 Mar 18
18:00-20:30
Birt Parents Reception
Birt House

Thu 1 Mar 18
19:45-21:15
Dance Society
Mallett Centre

Fri 2 Mar 18
7:10-8:10
Assembly

Fri 2 Mar 18
7:30-12:00
Experience Bishops for boys from other schools

Sat 3 Mar 18
9:00-18:00
Cricket vs Newlands Cricket School
tbc

Sun 4 Mar 18
8:00
Lent 3

Sun 4 Mar 18
10:30-17:00
Sailing - North Sails Sponsored Event
Zeekoe Vlei

Sun 4 Mar 18
18:30-19:00
Boarders Service

Sun 4 Mar 18
20:00
Independent Cricket Schools Festival, 1st XI, St Albans return

Sun 4 Mar 18
21:00
Jeppe/Kes/Parktown Waterpolo Tournaments return

Mon 5 Mar 18
7:50-8:10
House Chapel - Birt

Mon 5 Mar 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 5 Mar 18
15:45-16:45
Inter House Long Distance Gala
Old Pool

Mon 5 Mar 18
19:00-21:00
Birt Grade 12 Dinner

Tue 6 Mar 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Tue 6 Mar 18
15:00-16:00
IR Gr 10-12

Tue 6 Mar 18
18:30-19:30
College Evensong

Tue 6 Mar 18
19:00-20:30
Public Speaking Society
K8

Wed 7 Mar 18
8:30-15:15
Grade 10 Life Science Field Trip

Wed 7 Mar 18
15:45-18:00
Basketball
Mallett

Wed 7 Mar 18
17:00-21:00
Swimming Combined Gala
Newlands

Thu 8 Mar 18
7:00
Special TT

Thu 8 Mar 18
13:00-15:30
Summer and House Photos
Outside Brooke Chapel / Piley Rees

Thu 8 Mar 18
13:45-14:30
African Relations Society
Library

Thu 8 Mar 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 8 Mar 18
18:00-20:15
Bishops/Koeberg Primary (Maitland) Joint Exhibition
Woodlands Pavilion

Thu 8 Mar 18
18:00-21:00
Gray House Grade 11 Dinner

Thu 8 Mar 18
18:00-21:30
Kidd House Grade 12 Dinner

Thu 8 Mar 18
18:30-20:30
Mallett House Grade 12 Dinner

Fri 9 Mar 18
14:00-19:00
Waterpolo vs SACS
SACS

Fri 9 Mar 18
15:30-19:00
Cricket vs Rondebosch

Sat 10 Mar 18
8:00-13:00
Waterpolo vs SACS
SACS

Sat 10 Mar 18
9:30-18:00
Cricket vs Rondebosch

Sun 11 Mar 18
8:00-9:00
Lent 4

Sun 11 Mar 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 12 Mar 18
7:50-8:10
House Chapel - Mallett

Mon 12 Mar 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 12 Mar 18
13:00-21:00
Mazinter Waterpolo Semis and Finals
tbc

Tue 13 Mar 18
12:45-13:30
Games Committee
N2

Tue 13 Mar 18
15:00
IR Gr 8-9

Tue 13 Mar 18
15:30-21:00
Mazinter Waterpolo Semis and Finals
tbc

Wed 14 Mar 18
8:15-9:15
South African Mathematics Olympiad Round 1
Classrooms

Wed 14 Mar 18
8:30-12:30
Entrance Examination
Mallett Centre

Wed 14 Mar 18
13:00-21:00
Mazinter Waterpolo Semis amd Finals
tbc

Thu 15 Mar 18
13:00-21:00
Mazinter Waterpolo Semis and Finals
tbc

Thu 15 Mar 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 15 Mar 18
14:30-15:15
Grade 11 Leadership Talk
Memorial Theatre

Thu 15 Mar 18
20:00-21:00
International Society
Heatlie Pavilion

Fri 16 Mar 18
7:00
Founders Day

Fri 16 Mar 18
7:50-8:15
Founders Day Service

Fri 16 Mar 18
8:30-13:00
Founders Day Activities

Fri 16 Mar 18
12:00-14:00
Founders OD Braai
Founders' Terrace

Sat 17 Mar 18
8:00-13:00
U18 Interhouse Hockey (5s)
Woodlands

Sat 17 Mar 18
12:00-14:00
Sailing - MAC 24 hour
Milnerton Aquatic Club

Sat 17 Mar 18
12:00-16:00
Rugby camp 1st team squad
Heatlie

Sun 18 Mar 18
6:00-16:00
Rugby camp 1st team squad
Heatlie

Sun 18 Mar 18
8:00
Lent 5

Sun 18 Mar 18
18:30-19:00
Boarders Service - College & Prep

Mon 19 Mar 18
7:50-8:10
House Chapel - Founders

Mon 19 Mar 18
12:45-13:30
Senior and Junior Debating
Library

Mon 19 Mar 18
17:00-22:00
UCT Mathematics Competition
UCT

Tue 20 Mar 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Tue 20 Mar 18
12:45-13:30
Sustainable Development Matric Leadership Portfolio Meeting
B3

Tue 20 Mar 18
15:30-18:00
Inter-House Rugby 7s

Tue 20 Mar 18
19:00-21:30
Of Mice and Men Opening Night
Memorial Theatre

Wed 21 Mar 18
8:00
Human Rights Day

Wed 21 Mar 18
19:00-21:30
Of Mice and Men Performance
Memorial Theatre

Thu 22 Mar 18
13:45-14:30
African Relations Society meeting
Library

Thu 22 Mar 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 22 Mar 18
16:00-19:00
U16 Interhouse Hockey (5s)
Woodlands

Thu 22 Mar 18
19:00-21:30
Of Mice and Men Performance 3
Memorial Theatre

Fri 23 Mar 18
7:50-8:10
Assembly

Fri 23 Mar 18
19:00-21:30
Of Mice and Men Performance 4
Memorial Theatre

Sat 24 Mar 18
8:00-13:00
U14 Interhouse Hockey (5s)
Woodlands

Sat 24 Mar 18
8:00-13:00
Porterville Festival (U14A/U15A)
Porterville

Sat 24 Mar 18
11:45-17:45
Sailing - Dinghy Interschools
Zandvlei

Sat 24 Mar 18
19:00-21:30
Of Mice and Men Final Night
Memorial Theatre

Sun 25 Mar 18
8:00
Palm Sunday: Sunday of the Passion

Sun 25 Mar 18
17:00-20:00
Founders Variety Concert
Founders Quad

Sun 25 Mar 18
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 26 Mar 18
7:00
Monday in Holy Week

Mon 26 Mar 18
7:50-8:10
House Chapel - School

Mon 26 Mar 18
13:00-17:00
Matric Leadership Appraisals

Mon 26 Mar 18
19:00-20:00
Lenten Vesper Service
Memorial Chapel

Mon 26 Mar 18
19:00-22:00
Rhodes Scholarship Info Evening
Library

Tue 27 Mar 18
7:00
Tuesday in Holy Week

Tue 27 Mar 18
19:00-20:00
Holy Week Concert with Bishops Society
Memorial Chapel

Tue 27 Mar 18
19:00-22:00
School House Open House

Wed 28 Mar 18
7:00
Wednesday in Holy Week

Wed 28 Mar 18
7:30
U16A Jeppe Rugby Festival
Jeppe

Wed 28 Mar 18
7:30
St Stithians 1st XV Rugby Festival
St Stithians

Wed 28 Mar 18
7:50-8:10
House meetings

Wed 28 Mar 18
8:15-9:30
Assembly and Eucharist - End of Term 1

Thu 29 Mar 18
St Stithian's Easter Hockey Festival (1st XI)
St Stitian's

Thu 29 Mar 18
7:00
Maundy Thursday

Fri 30 Mar 18
8:00
Good Friday

Fri 30 Mar 18
9:00-17:00
Sailing - Western Cape Championships
TBA

Sat 31 Mar 18
8:00
Holy Saturday

Sun 1 Apr 18
8:00
Easter Sunday

Mon 2 Apr 18
22:00
Jeppe U16A Rugby Festival returns

Mon 2 Apr 18
22:00
St Stithians 1st XV Rugby Festival returns

Wed 4 Apr 18
8:00-17:00
U16 Rondebosch Hockey Festival (U16A)
Rondebosch

Sat 7 Apr 18
8:00-17:00
U14 Nomads Festival (U14A)
Wynberg

Sun 8 Apr 18
8:00-9:00
Second Sunday of Easter

Mon 9 Apr 18
World Individual Debating and Public Speaking Championships (WIDPSC 2018)

Wed 11 Apr 18
9:00
U15A St Benedict's Rugby Festival
JHB

Thu 12 Apr 18
8:00-17:00
U18 ISHF (1st XI)
Uplands College

Sun 15 Apr 18
8:00-9:00
Easter 3

Sun 15 Apr 18
21:00
U15A St Benedict's Rugby Festival returns

Mon 16 Apr 18
7:50-8:10
Eucharist - start of Term 2

Wed 18 Apr 18
18:00-19:00
Kidd House Comm.
Kidd

Wed 18 Apr 18
19:00-22:00
Kidd Grade 10 Dinner

Thu 19 Apr 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 19 Apr 18
17:00-22:00
UCT Mathematics Competition
UCT

Fri 20 Apr 18
7:50-8:10
Assembly

Fri 20 Apr 18
8:00-19:00
U14 ISHF (U14A)
St Andrew's College

Sat 21 Apr 18
8:00-13:00
Rugby vs Tygerberg
Home

Sun 22 Apr 18
8:00-9:00
Easter 4

Mon 23 Apr 18
7:50-8:10
House Chapel - White

Mon 23 Apr 18
16:00-17:30
Buildings and Grounds Committee

Mon 23 Apr 18
18:00-19:00
Science Cafe
Library

Mon 23 Apr 18
19:30-21:00
Ten Club

Wed 25 Apr 18
17:00-18:30
Parents' Association

Thu 26 Apr 18
8:00-18:00
U16 ISHF (U16A)
St Benedicts

Thu 26 Apr 18
9:00-12:00
Uplands U14A Rugby Festival
Uplands

Thu 26 Apr 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Fri 27 Apr 18
6:00
Freedom Day

Fri 27 Apr 18
8:00
WBHS Rugby Festival (1st/U16/U15)
WBHS

Sun 29 Apr 18
8:00-9:00
Easter 5

Mon 30 Apr 18
6:00
School Holiday

Mon 30 Apr 18
21:00
Uplands U14A Rugby Festival ends

Tue 1 May 18
6:00
May Day

Tue 1 May 18
8:00-17:00
WBHS Rugby Festival ends
WBHS

Wed 2 May 18
18:00-21:00
Mallett House Cultural Evening Rehearsal
Memorial Theatre

Thu 3 May 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 3 May 18
18:00-19:15
Global Issues Network Evening Meeting
B3

Thu 3 May 18
18:00-21:00
Mallett House Cultural Evening Rehearsal
Memorial Theatre

Fri 4 May 18
15:00-21:00
Hockey
SACS

Fri 4 May 18
19:00-21:00
Mallett House Cultural Evening
Memorial Theatre

Sat 5 May 18
8:00-12:00
Hockey
SACS

Sat 5 May 18
8:00-13:00
Rugby vs SACS Away
SACS

Sun 6 May 18
8:00-9:00
Easter 6

Wed 9 May 18
15:00-17:00
Finance and Risk Committee

Thu 10 May 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 10 May 18
18:30-22:00
Ogilvie Variety Evening
Memorial Theatre

Fri 11 May 18
15:00-21:00
Hockey - Paul Roos
Woodlands

Sat 12 May 18
8:00-13:00
Hockey - Paul Roos
Woodlands

Sat 12 May 18
8:00-13:00
Rugby vs Paul Roos
Home

Sun 13 May 18
8:00-9:00
Easter 7

Mon 14 May 18
19:30-21:00
Ten Club

Wed 16 May 18
12:50-15:10
South African Mathematics Olympiad Round 2
Heatlie, Old Gym, Mallet Centre

Thu 17 May 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 17 May 18
18:30-20:30
Mallett House Grade 8 Dinner
Mallett House

Thu 17 May 18
19:00-23:00
Kidd Mothers' Dinner

Sat 19 May 18
8:00-13:00
Rugby vs Boland Landbou
Home

Sun 20 May 18
8:00-9:00
Day of Pentecost

Fri 25 May 18
8:00-9:00
Africa Day

Fri 25 May 18
15:00-21:00
Hockey - Wynberg
Woodlands

Sat 26 May 18
8:00-13:00
Hockey - Wynberg
Woodlands

Sat 26 May 18
8:00-13:00
Rugby vs WBHS
Home

Sun 27 May 18
8:00-9:00
Trinity Sunday

Mon 28 May 18
16:00-18:00
Council Meeting

Mon 28 May 18
18:30-20:00
Prep Academic Staff Reception

Wed 30 May 18
12:30-15:00
Blood Donors Clinic
Old Gym

Wed 30 May 18
17:00-18:30
Parents' Association

Thu 31 May 18
19:00-23:00
Kidd Fathers' Dinner

Fri 1 Jun 18
15:00-21:00
Hockey - Paarl Boys
Woodlands

Sat 2 Jun 18
8:00-12:00
Hockey - Paarl Boys
Woodlands

Sat 2 Jun 18
8:00-14:00
Rugby vs Paarl Boys
Away

Sun 3 Jun 18
8:00-9:00
Pentecost 2

Tue 5 Jun 18
15:30-17:00
Investment Committee

Fri 8 Jun 18
15:00-22:00
Hockey
Rondebosch

Sat 9 Jun 18
8:00-12:00
Hockey - Rondebosch
Rondebosch

Sat 9 Jun 18
8:00-13:00
Rugby vs RBHS
Away

Sun 10 Jun 18
8:00-9:00
Pentecost 3

Sat 16 Jun 18
6:00
Youth Day

Sun 17 Jun 18
8:00-9:00
Pentecost 4

Sun 24 Jun 18
8:00-9:00
Pentecost 5

Sun 1 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 6

Sun 8 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 7

Sun 15 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 8

Mon 16 Jul 18
Bishops Staff Conference: Cambridge Institute for Sustainable Development

Wed 18 Jul 18
16:00-18:30
Hockey - St George's (UK)
Woodlands

Wed 18 Jul 18
18:00-19:00
Kidd House Comm.
Kidd

Wed 18 Jul 18
19:00-22:00
Kidd Grade 11 Dinner

Thu 19 Jul 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Sat 21 Jul 18
8:00-13:00
Rugby vs Strand High
Home

Sun 22 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 9

Thu 26 Jul 18
8:30-13:10
South African Mathematics Olympiad Round 3
Heatlie

Thu 26 Jul 18
13:00-15:30
Winter Photographs
Outside Brooke Chapel / Old Gym

Thu 26 Jul 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 26 Jul 18
19:00-21:00
Mallet House Mothers' Dinner

Fri 27 Jul 18
15:00-19:00
Hockey - Paarl Gimnasium
Paarl Gimnasium

Sat 28 Jul 18
8:00-12:00
Hockey - Paarl Gimnasium
Paarl Gimnasium

Sat 28 Jul 18
8:00-14:00
Rugby vs Paarl Gym
Away

Sun 29 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 10

Mon 30 Jul 18
16:00-17:30
Buildings and Grounds Committee

Mon 30 Jul 18
18:00-19:00
Science Cafe
Library

Wed 1 Aug 18
18:00-20:00
University of Pretoria Mathematics Competition
Heatlie

Thu 2 Aug 18
8:30-13:00
Grade 12 Life Science Field Trip

Thu 2 Aug 18
13:00-14:30
Music Photographs
John Peak / Old Gym

Thu 2 Aug 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 2 Aug 18
18:00-19:15
Global Issues Network Evening Meeting

Fri 3 Aug 18
15:00-21:00
Hockey - SACS
Woodlands

Sat 4 Aug 18
8:00-12:00
Hockey - SACS
Woodlands

Sat 4 Aug 18
8:00-13:00
Rugby vs SACS
Home

Sun 5 Aug 18
8:00-9:00
Pentecost 11

Mon 6 Aug 18
16:00-17:00
Remunerations and Nominations Comm

Thu 9 Aug 18
6:00
Women's Day

Thu 9 Aug 18
19:00-22:00
Kidd Variety Concert
Old Gym

Fri 10 Aug 18
6:00
School Holiday

Sat 11 Aug 18
8:00-12:00
Hockey - t Andrew's College
Woodlands

Sat 11 Aug 18
8:00-13:00
Rugby vs St Andrews College
Home

Sun 12 Aug 18
8:00-9:00
Pentecost 12

Tue 14 Aug 18
15:00-18:00
Rugby vs Merchiston Castle (2nd Xv/U16A)
Home

Wed 15 Aug 18
12:30-15:00
Blood Donors Clinic
Frank Reid Day Boy Dining Room

Wed 15 Aug 18
15:00-17:00
Finance and Risk Committee

Thu 16 Aug 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 16 Aug 18
19:00-22:00
Kidd House Variety Concert
OG

Fri 17 Aug 18
15:00-21:00
Hockey - Wynberg
Wynberg

Sat 18 Aug 18
8:00-12:00
Hockey - Wynberg
Wynberg

Sat 18 Aug 18
8:00-13:00
Rugby vs WBHS
Away

Sun 19 Aug 18
8:00-9:00
Pentecost 13

Tue 21 Aug 18
15:30-17:00
Investment Committee

Tue 21 Aug 18
19:30-21:00
Ten Club

Wed 22 Aug 18
17:00-18:30
Parents' Association

Thu 23 Aug 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Thu 23 Aug 18
19:00-21:00
Mallett House Fathers' Dinner

Fri 24 Aug 18
15:00-22:00
Hockey - Rondebosch
Woodlands

Sat 25 Aug 18
8:00-12:00
Hockey - Rondebosch
Woodlands

Sat 25 Aug 18
8:00-13:00
Rugby vs RBHS
Home

Sun 26 Aug 18
8:00-9:00
Pentecost 14

Mon 27 Aug 18
16:00-18:00
Council Meeting

Thu 30 Aug 18
14:15-15:15
Civics (grade 10)

Sun 2 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 15

Thu 6 Sep 18
18:30-20:30
Mallett House Grade 9 Dinner
Mallett House

Sun 9 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 16

Mon 10 Sep 18
8:00-17:00
Grade 11 Conference and Workshadow

Sun 16 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 17

Mon 17 Sep 18
9:00-14:00
NSC Final Drama Prac
Memorial Theatre

Wed 19 Sep 18
17:00-18:30
Parents' Association

Sun 23 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 18

Mon 24 Sep 18
6:00
Heritage Day

Sun 30 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 19

Sun 7 Oct 18
8:00-9:00
Pentecost 20

Tue 9 Oct 18
18:30-22:00
Ogilvie House Dinner
Woodlands Pavilion

Wed 10 Oct 18
12:30-15:00
Blood Donors Clinic
Frank Reid Day Boy Dining Room

Wed 10 Oct 18
19:00-22:00
Birt House Dinner
Woodlands Pavillion

Wed 10 Oct 18
19:00-22:00
Kidd House Dinner
Heatlie

Thu 11 Oct 18
14:00-23:00
Mallett House Dinner
Heatlie

Thu 11 Oct 18
19:00-21:45
Gray House Dinner
Woodlands

Sat 13 Oct 18
11:00-23:00
Mallett House gr 11 Leadership conference starts

Sun 14 Oct 18
0:00-17:00
Mallett House gr 11 Leadership conference ends

Sun 14 Oct 18
8:00-9:00
Pentecost 21

Mon 15 Oct 18
16:00-17:30
Buildings and Grounds Committee

Thu 18 Oct 18
18:00-19:15
Global Issues Network Evening Meeting

Sun 21 Oct 18
8:00-9:00
Pentecost 22

Mon 22 Oct 18
18:00-19:00
Science Cafe
Library

Wed 24 Oct 18
17:00-18:30
Parents' Association

Sun 28 Oct 18
8:00-9:00
Pentecost 23

Wed 31 Oct 18
15:00-17:00
Finance and Risk Committee

Thu 1 Nov 18
18:30-20:30
Mallett House Grade 10 Dinner
Mallett House

Sun 4 Nov 18
8:00-9:00
Pentecost 24

Sun 11 Nov 18
8:00-9:00
Pentecost 25

Sun 11 Nov 18
8:00-9:00
Remembrance Sunday

Mon 12 Nov 18
18:30-20:00
Council Reception

Tue 13 Nov 18
17:00-20:00
Parents' Association Meeting and Reception

Sun 18 Nov 18
8:00-9:00
Pentecost 26

Sun 25 Nov 18
8:00-9:00
Feast of Christ the King

Tue 27 Nov 18
15:30-17:00
Investment Committee

Sat 1 Dec 18
World HIV Aids Day

Sun 2 Dec 18
8:00-9:00
Advent 1

Sun 9 Dec 18
8:00-9:00
Advent2

Sun 16 Dec 18
8:00-9:00
Advent3

Sun 23 Dec 18
8:00-9:00
Advent 4

Tue 25 Dec 18
8:30-9:30
Christmas Day - Eucharist