Calendar




Subscribe to College Calendar (for Outlook or Google Calendar)

2017 Term Dates And Public Holidays
2018 Term Dates And Public Holidays


Wed 18 Oct 17
u17 Waterpolo Tournament
Saints, Johannesburg

Thu 19 Oct 17
Diwali

Thu 19 Oct 17
15:30-17:30
Grade 12 Visual Arts boys set up their exhibition.
Woodlands Pavilion

Thu 19 Oct 17
18:00-19:15
Global Issues Network
B3

Thu 19 Oct 17
19:00
WPYS Stayers Squash Tournament starts
Bishops Squash Courts

Thu 19 Oct 17
19:30-21:00
Philosophy Society

Fri 20 Oct 17
14:30-18:00
Waterpolo Reddam/Westerford
Bishops

Fri 20 Oct 17
15:00-16:15
Bishops One Hour Athletics Meeting
Lutgensvale

Fri 20 Oct 17
15:00-18:00
WPYS Stayers Squash Tournament
Bishops

Fri 20 Oct 17
15:00-19:00
Cricket vs SACS

Fri 20 Oct 17
15:30-16:30
Grade 12 Visual Arts boys set up their exhibition.
Woodlands Pavilion

Fri 20 Oct 17
20:00
Public Speakers depart for Internationals Canada

Sat 21 Oct 17
8:00-13:00
Waterpolo Reddam/Westerford
Bishops

Sat 21 Oct 17
8:00-18:00
WPYS Stayers Squash Tournament
Bishops

Sat 21 Oct 17
9:00-16:00
Cricket vs SACS

Sat 21 Oct 17
14:30-18:00
Vocal Concert - Full Rehearsal
Hyslop Hall

Sat 21 Oct 17
18:30-22:00
Rock Band Concert
Cafe Roux (Shortmarket Street)

Sun 22 Oct 17

Sun 22 Oct 17
Pentecost 20

Sun 22 Oct 17
7:00-18:00
Golf Society Outing
Ceres

Sun 22 Oct 17
8:00-10:00
WPYS Stayers Squash Tournament final round
Bishops

Sun 22 Oct 17
18:30-19:00
Prep & College Boarders - Evening Worship

Mon 23 Oct 17
7:30-15:15
Grade 10 Life Science field trip to West Coast Fossil Park

Mon 23 Oct 17
7:45-8:10
House Chapel - Mallett

Mon 23 Oct 17
12:45-13:35
HoDs

Mon 23 Oct 17
15:30-16:45
Grade 12 Visual Arts boys' final check of their exhibition.
Woodlands Pavilion.

Mon 23 Oct 17
15:45-21:00
Cricket U14A, U14B vs London School

Tue 24 Oct 17
12:45-13:25
SRF meeting

Tue 24 Oct 17
12:45-13:30
Games Committee
N2

Tue 24 Oct 17
16:00
IR (Grade 8-9)

Wed 25 Oct 17
12:45-13:30
Leadership Portfolio Committee Meetings

Wed 25 Oct 17
15:15-18:00
Basketball RBHS
Mallett Centre

Wed 25 Oct 17
15:45-21:00
Cricket 2nd XI vs Reeds School

Wed 25 Oct 17
17:00-18:30
PA Committee Meeting

Wed 25 Oct 17
19:00-20:30
Junior Vocalists Concert
Hyslop Halll

Thu 26 Oct 17
14:30-15:15
Gr 11 Leadership Talk

Thu 26 Oct 17
19:00-20:30
Senior Vocalists Concert
Hyslop Hall

Thu 26 Oct 17
19:00-21:00
Mallett House Fathers' Dinner

Thu 26 Oct 17
19:00-21:30
Gr 10 Founders Epic Dinner
Founders House Dining Hall

Thu 26 Oct 17
20:00-21:00
International Society

Fri 27 Oct 17
7:50-8:20
Assembly

Fri 27 Oct 17
14:30-18:00
Waterpolo SACS
SACS

Fri 27 Oct 17
15:00-16:15
SACS Athletics Spring Meeting
SACS

Fri 27 Oct 17
15:00-19:00
Cricket vs Wynberg

Fri 27 Oct 17
18:00-20:00
Opening of Grade 12 Exhibition
Woodlands Pavilion

Sat 28 Oct 17
6:00-18:00
Spring Regatta
Misverstand Dam

Sat 28 Oct 17
8:00-13:00
Waterpolo SACS
SACS

Sat 28 Oct 17
9:00-16:00
Cricket vs Wynberg

Sun 29 Oct 17
Pentecost 21

Sun 29 Oct 17
6:00-17:00
Misverstand Heads Races
Misverstand Dam

Sun 29 Oct 17
18:30-19:00
Evening Worship
Brooke Chapel

Mon 30 Oct 17
7:45-8:10
House Chapel - Founders

Mon 30 Oct 17
8:30-14:30
WCED Assessment 1 of the Grade 12 Exhibition.
Woodlands Pavilion

Mon 30 Oct 17
17:30-18:15
Talk on Alcohol and Teenagers for grade 8 boys and their parents.
Memorial Theatre

Mon 30 Oct 17
18:30-20:30
Mallett House Grade 10 Dinner
Mallett House

Mon 30 Oct 17
20:00

Tue 31 Oct 17
8:30-14:30
WCED Assessment 2 of the Grade 12 Exhibition.
Woodlands Pavilion

Tue 31 Oct 17
12:35-13:30
House Directors Committee

Tue 31 Oct 17
13:00-15:00
Blood Donors Clinic
Dayboy Dining Room

Tue 31 Oct 17
14:30-21:00
Cricket Prep T20 finals on Frank Reid

Wed 1 Nov 17
Special TT

Wed 1 Nov 17
7:50-8:45
Mid Term Eucharist

Wed 1 Nov 17
12:40-13:30
Pupils Lunchtime Concert
Hyslop Hall

Wed 1 Nov 17
15:00-17:00
Finance Committee Meeting
Principal's Study

Wed 1 Nov 17
15:30-19:00
Basketball SACS
Mallett Centre

Wed 1 Nov 17
18:45-21:00
Gray House Grade 9 Dinner
Gray House

Thu 2 Nov 17
8:00-15:00
Grade 10 & 11 Music Practicals

Thu 2 Nov 17
9:00-15:15
WCED Assessment 3 of the Grade 12 Exhibition: Part A.
Woodlands Pavilion

Thu 2 Nov 17
15:00-17:30
AMESA Matric Maths Review
Memorial Theatre

Thu 2 Nov 17
17:00-18:00
Gauteng Championships
Roodeplaat Dam, Gauteng

Thu 2 Nov 17
18:30-20:00
White House Christmas Dinner
White House

Fri 3 Nov 17
8:30-14:30
WCED Assessment 3 of the Grade 12 Exhibition.
Woodlands Pavilion

Fri 3 Nov 17
8:30-15:00
Grade 10 & 11 Music Practicals

Fri 3 Nov 17
14:30-18:00
Waterpolo Rondebosch
Rondebosch

Fri 3 Nov 17
15:00-16:15
RBHS One Hour Athletics Meeting
RBHS

Fri 3 Nov 17
15:00-19:00
Cricket vs Rondebosch

Fri 3 Nov 17
17:00
Music Colours Appilcations Due

Sat 4 Nov 17
7:00-17:00
Alfreds Sprint Regatta
Zeekoivlei Yatch Club

Sat 4 Nov 17
8:30-13:00
Waterpolo Rondebosch
Rondebosch

Sat 4 Nov 17
9:30-16:00
Cricket vs Rondebosch

Sun 5 Nov 17
Pentecost 22

Sun 5 Nov 17
18:30-19:00
Evening Worship
Brooke Chapel

Mon 6 Nov 17
Grade 11 Exams Start

Mon 6 Nov 17
Grade 10 Epic Seminar

Mon 6 Nov 17
8:30-17:00
2018 Grade 8 Music Auditions

Mon 6 Nov 17
18:00-20:00
Pastoral staff function

Tue 7 Nov 17
13:00-17:00
2018 Grade 8 Music Auditions

Wed 8 Nov 17
8:00-17:00
Grade 8 & 9 Music Practicals and Assessments

Wed 8 Nov 17
15:30-16:30
Calendar Review
Upper Music Class

Wed 8 Nov 17
16:30-17:30
New Boy Tea

Thu 9 Nov 17
Epic Preparation Hike

Thu 9 Nov 17
7:50-8:10
Remembrance Day Service

Thu 9 Nov 17
8:00-16:00
Grade 8 & 9 Music Practicals and Assessments

Thu 9 Nov 17
17:30-19:00
Grade 8 & 9 Art Exhibition
Simpson Centre

Fri 10 Nov 17
7:50-8:20
Assembly

Fri 10 Nov 17
8:00-16:00
Grade 8 & 9 Music Practicals and Assessments

Fri 10 Nov 17
14:00-13:00
Waterpolo matches
tbc

Fri 10 Nov 17
18:00-22:00
End of year Fencing Braai

Sat 11 Nov 17
19:00-22:00
1st XI Cricket Dinner
Woodlands Pavilion

Sun 12 Nov 17
Pentecost 23

Sun 12 Nov 17
18:30-19:00
Blessing the Boots Service

Mon 13 Nov 17
Grade 8-9 Exams Start

Mon 13 Nov 17
16:00-18:00
Council Meeting
Principal's Study

Mon 13 Nov 17
18:00-20:00
Council Reception
Woodlands Pavilion

Tue 14 Nov 17
Epic Starts

Tue 14 Nov 17
17:00-18:30
PA Committee Meeting

Tue 14 Nov 17
18:30-20:00
PA Reception

Fri 17 Nov 17
14:00-13:00
Waterpolo matches
tbc

Sun 19 Nov 17
Pentecost 24

Sun 19 Nov 17
18:30-19:00
Evening Worship

Tue 21 Nov 17
19:00-20:00
Prep Carol Service

Wed 22 Nov 17
19:00-20:00
Prep Carol Service

Sun 26 Nov 17
Christ the King

Sun 26 Nov 17
7:00
Gr 9 Activities Week
Depart

Sun 26 Nov 17
18:30-19:00
No Service

Mon 27 Nov 17
7:00-17:00
Grade 8 "Big Ideas" Outing

Mon 27 Nov 17
8:00-12:30
Grade 11 Activities

Mon 27 Nov 17
9:00
Grade 9 Activity WeeK

Mon 27 Nov 17
10:30-12:00
Museum Tea
Museum

Tue 28 Nov 17
8:00-12:00
Grade 8 Activities

Tue 28 Nov 17
8:00-12:30
Grade 11 Activities

Tue 28 Nov 17
15:30-17:00
Investment Committee Meeting
Principal's Study

Wed 29 Nov 17
8:00-12:00
Grade 8 Activities

Wed 29 Nov 17
8:00-12:30
Grade 11 Activities

Thu 30 Nov 17
8:00-12:00
Grade 8 Activities

Thu 30 Nov 17
8:00-12:30
Grade 11 Activities

Thu 30 Nov 17
11:00-17:00
Gr 9 Activities Week Return

Fri 1 Dec 17
7:50-8:15
House meetings

Fri 1 Dec 17
8:20-9:20
College Carol Service

Fri 1 Dec 17
9:20-9:30
Assembly - end of term 4

Sat 2 Dec 17
6:00-13:00
Departure to Schools Boat Race
Kowie River_ Port Alfred, EC

Sun 3 Dec 17
Advent 1

Fri 8 Dec 17
6:00-17:00
Schools Boat Race
Kowie River_ Port Alfred, EC

Sun 24 Dec 17
Christmas Eve

Mon 25 Dec 17
8:30-9:30
Christmas Day - Eucharist

Sun 31 Dec 17
8:00-9:00
First Sunday After Christmas

Sun 7 Jan 18
8:00-9:00
First Sunday after Epiphany

Sun 14 Jan 18
8:00-9:00
Second Sunday after Epiphany

Mon 15 Jan 18
8:00-14:00
Staff Conference

Mon 15 Jan 18
17:30-18:00
Principal's address to New Boarders' Parents
Memorial Theatre

Mon 15 Jan 18
18:15-20:00
New Boarders Parents Reception
Principal's garden

Tue 16 Jan 18
7:45-16:30
New Boy Programme

Tue 16 Jan 18
17:00-17:40
Talk by Principal to New Parents (Dayboys)
Memorial Theatre

Wed 17 Jan 18
7:50-15:15
New Boy Programme continued.

Wed 17 Jan 18
18:00-19:00
Kidd House Comm.
Kidd

Thu 18 Jan 18
18:00-21:00
School House Clifton trip

Fri 19 Jan 18
16:00-20:00
White House Family Braai
White House Quad

Fri 19 Jan 18
17:30-19:30
Birt Grade 8 Family Picnic
Oaks Pavillion

Fri 19 Jan 18
17:30-22:00
Kidd Mentor Mentee Braai
Frank Reid

Sun 21 Jan 18
8:00-9:00
Third Sunday after Epiphany

Mon 22 Jan 18
12:40-13:30
The Historical bench
K2

Mon 22 Jan 18
18:30-19:30
Birt House Committee Meeting
Birt Reading Room

Tue 23 Jan 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Wed 24 Jan 18
12:45-13:25
Leadership Portfolio Committee Meetings

Thu 25 Jan 18
19:30-21:15
Dance Society
Mallett Centre

Fri 26 Jan 18
16:00-21:00
Birt Safari
Camps Bay Beach

Sun 28 Jan 18
8:00
Gr 8 Camp Departs

Sun 28 Jan 18
8:00-9:00
Fourth Sunday afterEpiphany

Tue 30 Jan 18
12:40-13:30
Lingua Franca

Tue 30 Jan 18
14:00
Gr 8 Camp Returns

Wed 31 Jan 18
17:30-18:15
New Boy Welcoming Service
Memorial Chapel

Wed 31 Jan 18
18:30-20:00
New Boy Parents' Reception
Frank Reid Pavilion

Thu 1 Feb 18
16:00-18:00
Athletics: Relay Sports
Lutgensvale

Thu 1 Feb 18
18:00-19:15
Global Issues Network
B3

Thu 1 Feb 18
19:30-21:00
Philosophy Society
Lab B3

Fri 2 Feb 18
18:30-23:00
School House Cabaret
School quad

Sat 3 Feb 18
18:30-23:00
School House Cabaret
School House quad

Sun 4 Feb 18
8:00-9:00
Fifth Sunday after the Epiphany - Education Sunday

Mon 5 Feb 18
15:30-18:00
Athletics: Heats Week
Lutgensvale

Tue 6 Feb 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Tue 6 Feb 18
12:40-13:30
Forum

Tue 6 Feb 18
15:30-18:00
Athletics: Heats Week
Lutgensvale

Wed 7 Feb 18
15:30-17:30
Athletics: Heats Week
Lutgensvale

Thu 8 Feb 18
15:30-16:30
Athletics: Heats Week
Lutgensvale

Thu 8 Feb 18
19:45-21:15
Dance Society
Herschel

Sat 10 Feb 18
8:00-13:00
Athletics: Sports Day
Lutgensvale

Sat 10 Feb 18
12:00-15:00
School House finger lunch
School House quad

Sat 10 Feb 18
13:00-15:00
White House Sports Day Lunch
White House Quad

Sun 11 Feb 18
8:00-9:00
Transfiguration Sunday

Mon 12 Feb 18
8:30-12:00
Grade 12 History Field trip to Cape Town (Heritage)

Wed 14 Feb 18
7:50-8:40
Ash Wednesday
Memorial Chapel

Thu 15 Feb 18
7:15-17:30
Grade 12 Geomorphology Fieldtrip

Thu 15 Feb 18
18:00-21:00
Kidd Grade 9 Dinner
Kidd

Thu 15 Feb 18
20:00-21:00
International Society
Heatlie Pavilion

Sun 18 Feb 18
8:00-9:00
Lent 1

Tue 20 Feb 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Fri 23 Feb 18
7:30-12:00
Experience Bishops for Bishops Prep boys

Sun 25 Feb 18
8:00-9:00
Lent 2

Mon 26 Feb 18
12:45-13:35
Grade 10 Exchange application day
G2

Wed 28 Feb 18
14:00-17:30
Athletics: Triangular
RBHS

Thu 1 Mar 18
18:00-19:15
Philosophy Society
Lab B3

Thu 1 Mar 18
18:00-20:00
Kidd Parents' Reception
Kidd

Thu 1 Mar 18
18:00-20:30
Birt Parents Reception
Birt House

Thu 1 Mar 18
19:45-21:15
Dance Society
Mallett Centre

Fri 2 Mar 18
7:30-12:00
Experience Bishops for boys from other schools

Sun 4 Mar 18
8:00-9:00
Lent 3

Mon 5 Mar 18
19:00-21:00
Birt Grade 12 Dinner

Tue 6 Mar 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Thu 8 Mar 18
18:00-20:15
Bishops/Koeberg Primary (Maitland) Joint Exhibition
Woodlands Pavilion

Thu 8 Mar 18
18:00-22:00
Kidd Grade 12 Dinner

Sun 11 Mar 18
8:00-9:00
Lent 4

Thu 15 Mar 18
20:00-21:00
International Society
Heatlie Pavilion

Fri 16 Mar 18
7:00
Founders Day

Sun 18 Mar 18
8:00-9:00
Lent 5

Mon 19 Mar 18
17:00-22:00
UCT Mathematics Competition
UCT

Tue 20 Mar 18
12:35-13:30
House Directors Committee

Sun 25 Mar 18
8:00-9:00
Palm Sunday: Sunday of the Passion

Mon 26 Mar 18
8:00-9:00
Monday in Holy Week

Mon 26 Mar 18
13:00-17:00
Matric Leadership Appraisals

Tue 27 Mar 18
8:00-9:00
Tuesday in Holy Week

Tue 27 Mar 18
19:00-22:00
School House Open Day

Wed 28 Mar 18
8:00-9:00
Wednesday in Holy Week

Thu 29 Mar 18
8:00-9:00
Triduum-Maundy Thursday

Fri 30 Mar 18
8:00-9:00
Good Friday

Sat 31 Mar 18
8:00-9:00
Holy Saturday

Sun 1 Apr 18
8:00-9:00
Easter Sunday

Mon 2 Apr 18
10:20-11:20
Rugby U16A XV vs Windhoek
Wynberg ( Silverhurst A)

Sun 8 Apr 18
8:00-9:00
Second Sunday of Easter

Sun 15 Apr 18
8:00-9:00
Easter 3

Wed 18 Apr 18
18:00-19:00
Kidd House Comm.
Kidd

Wed 18 Apr 18
19:00-22:00
Kidd Grade 10 Dinner

Sun 22 Apr 18
8:00-9:00
Easter 4

Sun 29 Apr 18
8:00-9:00
Easter 5

Sun 6 May 18
8:00-9:00
Easter 6

Sun 13 May 18
8:00-9:00
Easter 7

Thu 17 May 18
19:00-23:00
Kidd Mothers' Dinner

Sun 20 May 18
8:00-9:00
Day of Pentecost

Fri 25 May 18
8:00-9:00
Africa Day

Sun 27 May 18
8:00-9:00
Trinity Sunday

Thu 31 May 18
19:00-23:00
Kidd Fathers' Dinner

Sun 3 Jun 18
8:00-9:00
Pentecost 2

Sun 10 Jun 18
8:00-9:00
Pentecost 3

Sun 17 Jun 18
8:00-9:00
Pentecost 4

Sun 24 Jun 18
8:00-9:00
Pentecost 5

Sun 1 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 6

Sun 8 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 7

Sun 15 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 8

Wed 18 Jul 18
18:00-19:00
Kidd House Comm.
Kidd

Wed 18 Jul 18
19:00-22:00
Kidd Grade 11 Dinner

Sun 22 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 9

Sun 29 Jul 18
8:00-9:00
Pentecost 10

Sun 5 Aug 18
8:00-9:00
Pentecost 11

Thu 9 Aug 18
19:00-22:00
Kidd Variety Concert
Old Gym

Sun 12 Aug 18
8:00-9:00
Pentecost 12

Thu 16 Aug 18
19:00-22:00
Kidd House Variety Concert
OG

Sun 19 Aug 18
8:00-9:00
Pentecost 13

Sun 26 Aug 18
8:00-9:00
Pentecost 14

Sun 2 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 15

Sun 9 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 16

Mon 10 Sep 18
8:00-17:00
Grade 11 Conference and Workshadow

Sun 16 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 17

Sun 23 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 18

Sun 30 Sep 18
8:00-9:00
Pentecost 19

Sun 7 Oct 18
8:00-9:00
Pentecost 20

Tue 9 Oct 18
18:30-22:00
Ogilvie House Dinner
Woodlands Pavilion

Wed 10 Oct 18
19:00-22:00
Birt House Dinner
Woodlands Pavillion

Wed 10 Oct 18
19:00-22:00
Kidd House Dinner
Heatlie

Thu 11 Oct 18
14:00-23:00
Mallett House Dinner
Woodlands

Thu 11 Oct 18
19:00-21:45
Gray House Dinner
Woodlands

Sun 14 Oct 18
8:00-9:00
Pentecost 21

Sun 21 Oct 18
8:00-9:00
Pentecost 22

Sun 28 Oct 18
8:00-9:00
Pentecost 23

Sun 4 Nov 18
8:00-9:00
Pentecost 24

Sun 11 Nov 18
8:00-9:00
Pentecost 25

Sun 11 Nov 18
8:00-9:00
Remembrance Sunday

Sun 18 Nov 18
8:00-9:00
Pentecost 26

Sun 25 Nov 18
8:00-9:00
Feast of Christ the King

Sat 1 Dec 18
World HIV Aids Day

Sun 2 Dec 18
8:00-9:00
Advent 1

Sun 9 Dec 18
8:00-9:00
Advent2

Sun 16 Dec 18
8:00-9:00
Advent3

Sun 23 Dec 18
8:00-9:00
Advent 4

Tue 25 Dec 18
8:30-9:30
Christmas Day - Eucharist