Calendar




Subscribe to College Calendar (for Outlook or Google Calendar)

2019 Term Dates And Public Holidays

2020 Term Dates And Public Holidays


Sun 25 Aug 19
11th Sunday after Pentecost

Sun 25 Aug 19
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 26 Aug 19
Gr 12 Exams Start

Mon 26 Aug 19
15:30-18:00
Inter-House soccer (Juniors)
Lutgensvale

Mon 26 Aug 19
16:00
IR 8-9

Mon 26 Aug 19
16:00-18:30
Council Meeting
Principal's Study

Mon 26 Aug 19
18:00-20:30
Debating Rotary - Semifinals
UCT

Tue 27 Aug 19
8:00-8:15
House Vote for HOH, Lidderdale and SRF

Tue 27 Aug 19
12:50-13:45
House Directors Meeting

Tue 27 Aug 19
15:00-18:00
Cape Town Expo for Young Scientists
UCT Sports Centre, Rondebosch

Tue 27 Aug 19
15:30-18:00
Inter-House soccer (Seniors)
Lutgensvale(A-D)

Tue 27 Aug 19
15:30-18:00
Junior Interhouse Squash
Squash courts

Wed 28 Aug 19
15:30-18:00
Inter-House soccer (Juniors&seniors)
Lutgensvale(A-D)

Thu 29 Aug 19
12:00-14:45
Grade 9 Sciences field trip to Cape Town Expo
UCT Sports Centre, Rondebosch

Thu 29 Aug 19
13:50-14:30
African Relations
Library

Thu 29 Aug 19
15:30-18:00
Inter-House soccer (Juniors&seniors)
Lutgensvale(A-D)

Thu 29 Aug 19
19:00-21:00
Field and Stream Society
B2

Thu 29 Aug 19
19:00-21:00
Mallett House Grade 9 Dinner

Fri 30 Aug 19
7:45-8:10
Assembly

Sun 1 Sep 19
12th Sunday after Pentecost

Sun 1 Sep 19
10:00-16:00
Sailing - ZVYC Opening Cruise
ZVYC

Sun 1 Sep 19
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 2 Sep 19
8:00-17:00
Gr 11 Workshadow (S, W, K, B)

Mon 2 Sep 19
8:30
Gr 11 Leadership Conference (F, O, M, G) - start

Mon 2 Sep 19
16:00
IR 10-11

Mon 2 Sep 19
18:00-19:30
Science Cafe
Library

Tue 3 Sep 19
8:00-17:00
Gr 11 Workshadow (S, W, K, B)

Tue 3 Sep 19
8:30-16:30
Matric Final Music Practical Examination

Tue 3 Sep 19
13:00-13:45
Games Committee
S1

Wed 4 Sep 19
8:30-15:00
Gr 11 Leadership Conference (S, W, K, B) - start

Wed 4 Sep 19
8:30-16:30
Matric Final Music Practical Examination

Wed 4 Sep 19
10:30
Gr 11 Leadership Conference (F, O, M, G) - return

Wed 4 Sep 19
12:55-13:35
Lunchtime Concert - Grade 8, 9 & 10's Performers

Wed 4 Sep 19
13:00-13:30
Investment Society
The Mitre

Wed 4 Sep 19
15:30-18:00
Senior Interhouse Squash
Squash courts

Wed 4 Sep 19
18:00-21:00
Film Society
Indaba Commons

Thu 5 Sep 19
8:00-17:00
Gr 11 Workshadow (F, O, M, G)

Thu 5 Sep 19
10:00
Epic Staff Training Hike - depart

Thu 5 Sep 19
19:15-21:30
Gray House Grade 10 Dinner

Thu 5 Sep 19
20:00-21:30
Bishops Society Soiree (Eira Lyn-Jones - Harp)
Hyslop Hall

Fri 6 Sep 19
8:00-17:00
Gr 11 Workshadow (F, O, M, G)

Fri 6 Sep 19
10:30
Gr 11 Leadership Conference (S, W, K, B) - return

Sat 7 Sep 19
10:00-18:00
Sailing - Southern Charter Classic
ZVYC

Sun 8 Sep 19
13th Sunday after Pentecost

Sun 8 Sep 19
9:15-11:00
Combined Confirmation Service
St Saviour's Church, Claremont

Sun 8 Sep 19
11:00-15:00
Ogilvie Family Function
TBC

Sun 8 Sep 19
14:00
Epic Staff Training Hike - return

Sun 8 Sep 19
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 9 Sep 19
18:00-19:30
Debating Rotary - Finals

Tue 10 Sep 19
12:50-13:45
House Directors Meeting

Thu 12 Sep 19
8:00-8:10
Grade 11 vote for Headboy

Thu 12 Sep 19
8:00-16:00
15A Wynberg Waterpolo Tournament
Wynberg

Thu 12 Sep 19
8:30-17:30
14A Rondebosch Waterpolo Tournament
Rondebosch

Thu 12 Sep 19
13:50-14:30
African Relations
Library

Thu 12 Sep 19
15:30-17:15
HODs

Thu 12 Sep 19
18:00-20:00
Grade 11 Parents PA Social
Woodlands Pavillion

Thu 12 Sep 19
20:00-21:00
International Society
Heatlie Pavilion

Fri 13 Sep 19
7:45-8:00
Assembly

Fri 13 Sep 19
17:00
Music Colours Applications Due

Sun 15 Sep 19
14th Sunday after Pentecost

Sun 15 Sep 19
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 16 Sep 19
8:30-13:15
First Aid Training
Library

Tue 17 Sep 19
7:30-16:00
Debating - Western Province Trials

Tue 17 Sep 19
12:50-13:45
House Directors Meeting

Tue 17 Sep 19
13:00
Gr 12 Exams End

Tue 17 Sep 19
17:00-22:00
Birt Music & Art Evening
Woodlands Pavilion

Tue 17 Sep 19
19:00-20:30
Public Speaking Society
K8

Wed 18 Sep 19
7:30-16:00
Debating - Western Province Trials

Wed 18 Sep 19
12:50-13:30
Lunchtime Concert - Guest Performer
Hyslop Hall

Wed 18 Sep 19
13:00-13:30
Investment Society
The Mitre

Wed 18 Sep 19
19:00-20:00
Music Society Meeting
Hyslop Hall

Thu 19 Sep 19
7:00-13:00
Epic - Practice Hike

Thu 19 Sep 19
19:00-23:55
Matric Dance
Mallett Centre

Fri 20 Sep 19
7:45-8:15
House Meetings

Fri 20 Sep 19
8:15-8:30
Assembly

Fri 20 Sep 19
8:30
2nd XI cricket - Oakhill Festival (depart)
Knysna

Fri 20 Sep 19
8:30
U15A Cricket - Grey PE festival (depart)

Fri 20 Sep 19
8:30-9:30
College Eucharist

Fri 20 Sep 19
8:45
U14A Cricket - Charl Van Rooyen Festival (depart)
Durban

Fri 20 Sep 19
10:00
Term 3 ends

Fri 20 Sep 19
18:30-23:55
Parents Dance
Mallett Centre

Sat 21 Sep 19
8:00-17:00
U14 A Cricket - Charl Van Rooyen Festival

Sat 21 Sep 19
8:00-17:00
U15A Cricket - Grey PE festival

Sat 21 Sep 19
8:00-17:00
u19 SACS Waterpolo Tournament
SACS

Sat 21 Sep 19
8:30-17:30
2nd XI Cricket - Oakhill Festival
Knysna

Sun 22 Sep 19
15th Sunday after Pentecost

Sun 22 Sep 19
8:00-17:00
U15A Cricket - Grey PE festival

Sun 22 Sep 19
8:00-17:00
U14 A Cricket - Charl Van Rooyen Festival

Sun 22 Sep 19
8:00-17:00
2nd XI Cricket - Oakhill Festival

Mon 23 Sep 19
8:00-17:00
U14 A Cricket - Charl Van Rooyen Festival

Mon 23 Sep 19
8:00-17:00
U15A Cricket - Grey PE festival

Tue 24 Sep 19
Heritage Day

Tue 24 Sep 19
8:00-19:00
u14 Hilton Waterpolo Tournament
Hilton College

Thu 26 Sep 19
8:00-15:00
U14B & U15B Cricket - Backward point festival
Knysna

Thu 26 Sep 19
8:00-18:00
National Individual Debating and Public Speaking Competition
Michaelhouse

Fri 27 Sep 19
8:00-17:00
U14B & U15B Cricket - Backward point festival
Knysna

Sat 28 Sep 19
8:00-17:00
U14B & U15B Cricket - Backward point festival

Sun 29 Sep 19
16th Sunday after Pentecost

Sun 29 Sep 19
8:30-16:00
U14B & U15B Cricket - Backward point festival
Knysna

Tue 1 Oct 19
7:45-8:40
College Eucharist - Start of term 4

Tue 1 Oct 19
8:40-8:50
Assembly

Tue 1 Oct 19
8:50-9:05
House Meetings

Tue 1 Oct 19
9:10-9:50
Teaching starts in period 2

Tue 1 Oct 19
15:00-18:00
Inter House Basketball
MC

Tue 1 Oct 19
18:00-20:00
possible Prep function for matrics and parents

Wed 2 Oct 19
13:00-13:30
Investment Society
The Mitre

Wed 2 Oct 19
15:00-18:00
Inter House Basketball
MC

Wed 2 Oct 19
19:00-21:45
Gray House Dinner
Woodlands

Thu 3 Oct 19
8:20-15:15
Big Ideas Outing

Thu 3 Oct 19
15:00-18:00
Inter House Basketball
MC

Thu 3 Oct 19
19:00-22:00
Mallett House Dinner
Woodlands

Fri 4 Oct 19
8:30-15:30
NSC Visual Arts Practical Examination
Simpson Centre

Sat 5 Oct 19
8:00-17:00
Sailing Training Camp
ZVYC

Sun 6 Oct 19
17th Sunday after Pentecost

Sun 6 Oct 19
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 7 Oct 19
8:30-15:30
National Senior Certificate Visual Arts Practical Examination
Simpson Centre downstairs studio

Mon 7 Oct 19
13:00-13:40
The Historical Bench
ODU Rooms

Mon 7 Oct 19
18:00-19:00
Birt House Grade 12 Parents Reception
Birt House Reading Room

Mon 7 Oct 19
19:00-22:00
Birt House Dinner
Woodlands

Tue 8 Oct 19
8:00-15:15
Civvies Day in Aid of the Children who can 4 Children who can’t Campaig - Tygerberg Hospital

Tue 8 Oct 19
8:30-15:30
National Senior Certificate Visual Arts Practical Examination
Simpson Centre downstairs studio

Tue 8 Oct 19
13:00-13:40
Lingua Franca
ODU Rooms

Tue 8 Oct 19
17:00-18:30
PA Meeting
Principal's Study

Tue 8 Oct 19
19:00-22:00
Kidd House Dinner
Woodlands

Wed 9 Oct 19
8:30-15:30
National Senior Certificate Visual Arts Practical Examination
Simpson Centre downstairs studio

Wed 9 Oct 19
15:00-17:00
FinCom
Principal's Study

Wed 9 Oct 19
18:00-19:00
Ogilvie House Gr12 Parents' Reception
Ogilvie Memorabilia Room

Wed 9 Oct 19
19:00-22:30
Ogilvie House Dinner
Woodlands Pavilion

Thu 10 Oct 19
18:30-23:00
School House Matric Dinner
School House

Fri 11 Oct 19
9:00-10:30
Prizegiving

Fri 11 Oct 19
11:15-12:45
Valedictory Service
Memorial Chapel

Fri 11 Oct 19
13:00-15:00
Staff Lunch
Woodlands

Sun 13 Oct 19
18th Sunday after Pentecost

Sun 13 Oct 19
8:30-13:00
Interact 'Big Draw' Action
St Thomas Lane and environs

Sun 13 Oct 19
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 14 Oct 19
7:45-7:55
House Chapel - Founders

Mon 14 Oct 19
8:00-15:00
Grade 12 Visual Arts pupils set up
Woodlands and ODU

Mon 14 Oct 19
12:45-13:35
HODs

Mon 14 Oct 19
16:00-18:00
Buildings & Grounds Committee Meeting
Principal's Study

Mon 14 Oct 19
18:50-22:50
Field and Stream Society meeting

Mon 14 Oct 19
19:00-20:30
Philosophy Society
B4

Tue 15 Oct 19
12:50-13:45
House Directors Meeting

Tue 15 Oct 19
13:00-13:40
Forum
ODU Rooms

Tue 15 Oct 19
19:30-20:30
Bishops Composers' Concert
Hyslop

Wed 16 Oct 19
12:45-13:30
Grade 12 Leadership Committee Meetings

Wed 16 Oct 19
13:00-13:30
Investment Society
The Mitre

Thu 17 Oct 19
7:15-12:30
Grade 10 Geography Fieldtrip

Thu 17 Oct 19
18:00-19:05
GIN Evening Meeting
B3

Thu 17 Oct 19
20:00-21:00
International Society
Memorial Theatre

Fri 18 Oct 19
8:30-15:00
Grade 11 Visual Arts Field Trip
The Iziko SA National Gallery

Sat 19 Oct 19
11:00-17:00
Mallett House Grade 11 Leadership planning conference

Sun 20 Oct 19
19th Sunday after Pentecost

Sun 20 Oct 19
9:00-12:30
Interact Schools for the Liesbeek work party on site
Liesbeek River

Sun 20 Oct 19
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 21 Oct 19
7:45-7:55
House Chapel - School

Mon 21 Oct 19
18:00-19:30
Science Cafe
Library

Tue 22 Oct 19
13:00-13:40
SRF meeting
Heatlie Pavilion

Wed 23 Oct 19
Grade 12 NSC Exam

Wed 23 Oct 19
7:45-8:40
Mid-term Eucharist

Thu 24 Oct 19
9:00-17:00
u17 Saints Waterpolo Tournament
Joburg

Sun 27 Oct 19
20th Sunday after Pentecost

Sun 27 Oct 19
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 28 Oct 19
Gr 10 exams start

Mon 28 Oct 19
7:45-7:55
House Chapel - White

Mon 28 Oct 19
8:00-17:00
Assessment of Grade 12 Visual Arts NSC portfolios
Woodlands Pavilion and ODU

Tue 29 Oct 19
12:50-13:45
House Directors Meeting

Fri 1 Nov 19
18:00-19:45
Opening of the Grade 12 exhibition
Woodlands Pavilion and ODU

Sun 3 Nov 19
21th Sunday after Pentecost

Sun 3 Nov 19
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 4 Nov 19
7:45-7:55
House Chapel - Gray

Mon 4 Nov 19
12:45-13:35
HODs

Mon 4 Nov 19
16:00-20:30
Council Meeting and Reception

Tue 5 Nov 19
7:45-8:15
Poppy distribution

Tue 5 Nov 19
17:00-18:30
Parents' Assocation
Principal's Study

Thu 7 Nov 19
7:45-8:00
Remembrance Day Service

Sun 10 Nov 19
22th Sunday after Pentecost

Sun 10 Nov 19
18:30-19:00
Boarders Service

Mon 11 Nov 19
Grade 11 exam start

Mon 11 Nov 19
7:50-15:15
Epic Training Week (grade 10s)

Tue 12 Nov 19
7:50-15:15
Epic Training Week (grade 10s)

Wed 13 Nov 19
7:25-13:00
Epic Training Hike (grade 10s)

Wed 13 Nov 19
16:30-17:30
New Boys Tea

Thu 14 Nov 19
7:50-15:15
Epic Training Week (grade 10s)

Fri 15 Nov 19
7:50-13:20
Epic training Week (Grade 10s)

Fri 15 Nov 19
15:00-19:00
Staff Farewell and End of Year Function

Sun 17 Nov 19
23th Sunday after Pentecost

Sun 17 Nov 19
18:30-19:00
Blessing of the Boots Service
Memorial Chapel

Mon 18 Nov 19
Grade 8 & 9 exams start

Tue 19 Nov 19
5:00
Epic Start

Thu 21 Nov 19
13:30-15:15
HODs

Sun 24 Nov 19
24th Sunday after Pentecost

Sun 24 Nov 19
18:30-19:00
Boarders Service

Tue 26 Nov 19
15:30-17:00
Investment Committee

Fri 29 Nov 19
13:00
Grade 8, 9 & 11 exams end

Sat 30 Nov 19
11:00-18:00
Sailing - Southern Charter Classic
Theewaterskloof Yacht Club

Sat 30 Nov 19
12:00-15:00
Fikelela Picnic
Oaks

Sun 1 Dec 19
1st Sunday in Advent

Sun 1 Dec 19
18:30-19:00
No Boarders Service

Mon 2 Dec 19
8:30-12:30
Grade 8 Activities

Mon 2 Dec 19
8:30-12:30
Grade 11 Program

Tue 3 Dec 19
8:30-12:30
Grade 11 Program

Tue 3 Dec 19
8:30-12:30
Grade 8 Activities

Wed 4 Dec 19
8:30-12:30
Grade 8 Activities

Wed 4 Dec 19
8:30-12:30
Grade 11 Program

Wed 4 Dec 19
9:00
Epic Ends

Thu 5 Dec 19
8:30-12:30
Grade 11 Program

Thu 5 Dec 19
8:30-12:30
Grade 8 Activities

Fri 6 Dec 19
7:45-8:10
House Meetings

Fri 6 Dec 19
8:30-9:30
Carol Service

Fri 6 Dec 19
9:15-9:30
Assembly - end of term 4

Sun 8 Dec 19
2nd Sunday in Advent

Fri 13 Dec 19
8:00-17:00
Sailing - Youth Nationals
Theewaterskloof Yacht Club

Sun 15 Dec 19
3rd Sunday in Advent

Mon 16 Dec 19
Day of Reconciliation

Sun 22 Dec 19
4th Sunday in Advent

Wed 25 Dec 19
Christmas Day

Sun 29 Dec 19
0:10
1st Sunday after Christmas

Wed 18 Mar 20
18:00-22:00
Bishops Rowing Club Annual Dinner / Fundraising

Sat 18 Apr 20
10:00-18:00
Sailing Dinghy Interschools
Imperial Yacht Club - Zandvlei